Kadınların Net Adresi

Tok Tutan Yiyecekler Nelerdir?

  • 19 Temmuz 2010
  • Tok Tutan Yiyecekler Nelerdir? için yorumlar kapalı
  • 4.740 kez görüntülendi.
Tok Tutan Yiyecekler Nelerdir?

Özellikle proteinli ve yağlı yiyeceklerin tokluk süresini uzaattığı bilinmektedir. Genelde diyetlerle yapılan yanlış proteinlerle karbonhidratları ayırmak ya da yağ içeren besinleri tamamen diyetten uzaklaştırmaktır.

Fakat karbonhidrat , yağ ve protein bir arada bulunduğu zaman daha çok tokluk hissi yaratır. Gene grisemik indeksi düşük dediğimiz yiyecekler yani kan şekerini yavaş yükseltip yavaş düşüren yiyecekler tokluk hissi yaratır. Örneğin ; beyaz şeker , beyaz şeker içeren gıdalar , pirinç ve beyaz undan yapılan gıdalar kan şekerinin hızlı yükseltip hızlı düşürdüğünden ötürü daha çabuk acıkmanıza neden olur.

Tokluk hissi yaratan bir diğer yiyecekte çorbadır. Yapılan bütün bilimsel çalışmalarda öğün öncesi tüketilen çorbanın kişilerin tokluk süresini uzattığı göstermiştir. Temel olarak daha uzun süre tok kalmak daha az kalori almamıza sebep olacağından ötürü daha kolay zayıflamamıza yardımcı olur.

Lifli yiyecekler , sebzeler ve meyveler fakat meyvelerin üzüm ya da muz gibi kan şekerini hızlı yükseltenleri değilde daha posalı , lifli ve şeker içeriği düşük olanları seçmeliyiz. Tokluk süresini uzatıp lifli beslenmemizede yardımcı olacağı için daha kolay zayıflamamızı sağlar.