Kadınların Net Adresi

Diyet Hataları

  • 29 Nisan 2010
  • Diyet Hataları için yorumlar kapalı
  • 4.670 kez görüntülendi.
Diyet Hataları

Gerek net ortamında gerekse görsel basında hemen her gün yeni ve uçuk diyet önerileri ile karşılaşıyoruz. Peki bu diyet önerilerinin geçerliliği nedir? Dedikleri kadar gerçekten de zayıflatabiliyorlar mı? Her yaz olduğu gibi, bu yaz da bir “yeni diyet” akımı aldı başını gidiyor.

Kilo vermek istiyorsanız bu hatalardan uzak durun:
Fazla kiloları bulunanlar bu kilolardan kurtulmak için çeşitli yöntemler deneyebilirler. Genellikle uzman kontrolü olmadan yapılan bu diyetler kulaktan dolma bilgilerle bilinçsizce yapıldığından bu diyetler insan sağlığına zarar verebilmektedir. Burada sık yapılan diyet hatalarını ele alarak sizleri bilgilendirmek istedik.

Kendinizi hazır hissediyorsanız diyet yapın:
Eğer sağlıklı bir şekilde zayıflamak istiyorsanız kendinizi buna beyin olarak hazırlamanız gerekir. Kendinizi hazır hissetmezseniz kaçamaklarla dolu bir diyet uygulayacak, kilo vermeyi başaramayacaksınız demektir. Karşılaşılan her başarısız sonuç sizi umutsuzluğa itecek ve kilo veremeyip mutsuz olacaksınız. Bu yüzden uygulayacağınız diyete öncelikle psikolojik olarak hazır olmalısınız.

Kendinize hedef belirleyin:
Kaç kilo vereceğinizi, bu kiloyu ne kadar sürede vereceğinizi belirlemeniz sizi motive edecektir. Kısa sürede kilo vermeyi hiçbir zaman hedeflememelisiniz. Belki kısa sürede istediğiniz kiloya ulaşırsınız ama korumakta güçlük çekersiniz. Hatta daha sonra verdiğinizden fazlasını alabilirsiniz.

Sizin en uygun diyeti uygulayın:
Yapılan diyet size uygun olarak hazırlanmalıdır. Kişinin beslenme alışkanlıkları, yaşı, cinsiyeti, çalışma şartları, metabolizma hızı, sağlık problemleri (yüksek kolesterol, tansiyon, diyabet vb) diyet programı hazırlanırken baz alınmalıdır. Her insanın bireysel özellikleri farklı olduğu için herkes aynı diyeti yapmamalıdır. Aynı diyetle kimi sağlıklı zayıflarken kimi hem hiç kilo veremez hem de metabolizmal sağlık sorunlarıyla boğuşmaya başlamak durumunda kalabilir. Bu yüzden kesinlikle size özel hazırlanmış olan bir diyeti programı uygulamalısınız.

Öğünleri dengeli bir şekilde alın:
Diyet uygularken öğünleriniz sık ancak azar azar gıda tüketilecek şekilde olmalıdır. Öğün atlamamak çok önemlidir. Bazı kişiler tüm gün aç kalıp metabolizmasının yavaşlamasına neden olur ve de metabolizmanın en yavaş çalıştığı akşam saatlerinde daha fazla yemek yer. Yapılan en büyük yanlışlardan biri budur çünkü hızlı bir şekilde kilo alınmasına sebep olur. Bu nedenle akşam yemeği en geç 19.00-19.30 saatleri arasında tüketilmelidir.

Ara öğünlerin atlanmaması gerekir:
Genellikle diyetler 3 ana öğün içerdiği gibi 3 de ara öğün içerir ancak ana öğünlere verilen önem ara öğünlere verilmez ve bu öğünler sürekli atlanılır, ihmal edilir. Öğün tüketildikten 2-2,5 saat sonra kan şekeri düşmeye başlar ve insan kendini aç hisseder. Ara öğün almanın amacı kan şekerinin normal değerlerde kalmasını sağlamak ve açlık hissini engellemektir. Bu yüzden ara öğünlere gereken önem verilmeli, ihmal edilmemelidir.

Tek tip beslenmekten uzak durun:
Diyet listeniz her besin grubundan gıdaları dengeli bir şekilde içermelidir. Eğer tek tip gıdalarla oluşan bir diyet uygularsanız başlangıçta kilo verebilirsiniz ancak daha sonra verdiğinizden daha çok almanız kaçınılmaz sonuçtur. Her zaman amacınız dengeli beslenerek zayıflamak olmalıdır. www.kadinlarsitesi.net

Bol su tüketin:
Günde en az 2-2,5 litre su tüketmelisiniz ancak bu su yemekten hemen önce tüketilmelidir, yemek aralarında veya yemekten hemen sonra değil.

Bol spor yapın:
Diyette başarılı olmak istiyorsanız imkânlarınız ölçüsünde bol hareket etmeli, spor yapmalısınız. Zaten illa bir spor salonuna da yazılın demiyoruz. Edebildiğiniz kadar hareket etmeye çalışmak, yürüyen merdivenler veya asansörler yerine merdivenleri kullanmak, yakın mesafelerde yürüyüş yapmak büyük fayda sağlayacaktır. İsterseniz evden dışarı çıkmadan günde yarım saat ayırarak mekik veya diğer çeşitli hareketlerle sporunuzu yapabilirsiniz.

Her söylenen doğru olmayabilir:
Sabahları aç karnına alınan sıcak veya limonlu suyun yağları erittiğine inanılır ancak böyle bir durum söz konusu değildir. Sadece bağırsakları harekete geçirme ve kabızlığı giderme gibi işlevleri vardır.

Meyve ve sebze tüketimine önem verin:
Vitamin, mineral ve posa içerikleri açısından zengin olan sebze ve meyvelerin tüketimi yapılan diyette önemi büyüktür. Yüksek içerikli posalı gıdalar kabızlık sorununa iyi gelir. Vücut için gerekli olan sıvının bir miktarı da sebze, meyvelerden alınır.

Beyaz ekmek yerine kepekli ekmek tüketin:
Posa içeriği fazla olduğundan kepekli ekmeğin beyaz ekmeğe göre daha avantajlı olduğunu söyleyebiliriz. Bağırsakların çalışmasını düzenler, kan şekeri ve kan yağlarını dengeler, midede şişer ve insanın kendisini tok hissetmesini sağlar. Kalori değeri beyaz ekmeğe göre daha düşüktür. Beyaz ekmeği kızartarak kalorisinin düşeceğine inanan insanlar sadece ekmeğin su kaybetmesine sebep olurlar, ekmeğin kalorisi değişmez. Ekmeğe protein de kaybettiren bu işlemler yerine en sağlıklısı kepekli ekmek tüketmektir.

Diyabetik ürünler sizi aldatmasın
İçeriğinde tatlandırıcı bulunan ürünler (reçeller, çikolatalar, baklavalar vb.) aslında kilo vermeye yönelik olarak değil şeker hastalığı bulunan kişiler için üretilmektedir.

Rejim sonrası verdiğiniz kiloları koruyun:
En büyük diyet hatalarından biri de verilen kilonun korunamamasıdır. Genelde dengesiz beslenme alışkanlıklarına geri dönüldüğü için verilen kilo korunmakta zorlanılır. Asıl yapılması gereken sağlıklı beslenmenin yaşam tarzı haline getirilmesi ve diyet döneminde belirlenen ilkelerin benimsenmeye devam edilmesidir. Eğer gerekiyorsa birtakım davranışlarınızı da değiştirmeniz gerekebilir. Örneğin, alışveriş listesinin dışına çıkmamak, karnınız tokken alışveriş yapmak, tabağı fazla doldurmamak, yemek sonrasında yiyecekleri çok çiğnemek, masa başında geçirdiğiniz vakti azaltmaya çalışmak, fast-food ürünlerinden, hamur işi ve tatlılardan mümkün olduğunca uzak durabilmek.