Kadınların Net Adresi

Altın Çilek Faydaları

  • 23 Mart 2011
  • Altın Çilek Faydaları için yorumlar kapalı
  • 5.043 kez görüntülendi.
Altın Çilek Faydaları

Altın çilek tropikal bölgede yetişir. Yapraklarını dökmeyen papaya bitkisinin meyveleridir.Meyvelerin  kavuna benzerliği nedeniyle  kavun ağacı olarakda anılır.Bol sulu , humuslu topraklarda güneşli ve sıcak ortamda yetişir.Dişi ve erkek papaya bitkileri  (nadiren birlikte) ayrıdır.Bitkinin boyu türlerine göre !—6 metre olabilir.Olgunlaşmamış papaya meyveleri güney amerikada sebze  olarak pişirilir  ve salata olarak da tüketilir.

Altın Çilek FaydalarıAltın çilek meyvesi  A, B1 , B2, C vitaminleri, fosfor mineralleri , calsiyum,potasyum,demir, caroten ihtiva eder. Bunun yanısıra içeriğinde bol miktarda  bulunan proteolitik enzimler ile proteinlerin sindirim ve eritilmesini sağladığı için kullanımı oldukça artmaktadır.Papain ve papaya peptidase- A olarak adlandırılan bu doğal enzimler ile mide salgısı pepsine benzerliği nedeni ile bitkisel pepsin adı da verilir.

Altın çilek meyveleri, dünyada en çok lif barındıran ve bu özelliği ile kilo vermede de  oldukça etkili olması nedeniyle kullanımı hızla artmakta olan meyvelerdir .

FAYDALARI

Kilo vermede etkilidir,

Diyabet (şeker) hastalığında olumlu etkileri vardır,

Zengin lif oranına sahiptir,

Sindirim sistemindeki parazitler üzerinde  etkilidir,

C vitamini oranı çok yüksektir, aynı zamanda antioksidan etkisi vardır,

Görme sinirleri üzerinde olumlu etkisi olduğu gibi,prostat ve boğaz hastalıklarında tedavi edicidir,kalp , idrar yolları enfeksiyonşları,zatürrede olumlu tedaviye yönelik etkileri mevcuttur,

5–7 gram ağırlığında yuvarlak tıbbi bir meyvedir.Üzerindeki kabuk çıkarılarak, Taze veya kurutulmuş olarak tüketilen faydaları, kullanım alanı çok geniş bir üründür,.

ALTIN ÇİLEK  (kapsül) KULLANIMI

Sabah kahvaltıdan önce 2 adet,

Akşam yemekten önce 1 adet

KİMLER KULLANAMAZ

16 Yaşından küçükler

Hamileler ve emzirenler,

Karaciğer,kalp ve böbrek yetmezliği olanlar,

Alkol ile birlikte kullanılmaz.

Yüksek tansiyon, ülser, gastriti olanlar ve kullanmakta olduğu başka ilaçlar bulunanlar doktor ve eczacınıza danışarak  kulanılması tavsiye edilir.