Börek Hamuru Hazırlanışı Tarifi

Börek Hamuru Hazırlanışı Tarifi
Yağlı Hamurlar

Yağlı hamurlar un, tuz, su, yumurta ve yağdan oluşur. Anahtar ölçü:,
Un : 500 g
Yumurta: 2 adet
Tuz: 1/2 yemek kaşığı
Su: 1 su bardağı
Tereyağı veya margarin: 300 g

Yapılışı:
1. Un elenir. Ortası açılır. Tuz, yumurta konur. Su ilâve edilip ortada karıştırılır. Yavaş yavaş yandan alınarak macun hâline getirilir. Gerekiyorsa suyun arta kalanı da konularak yoğrulur. 15-20 dakika dinlendirilir.
2. Diğer tarafta yağ eritilir, devamlı karıştırılarak soğutulur. Hafif donma durumuna gelince bırakılır.
3. Dinlendirilen hamur her tarafı aynı kalınlıkta, 7-8 cm çapında silindir şekline getirilir. 6-7 eşit parçaya kesilip, kesilen yanlar alta ve üste getirilerek düzeltilir.
4. Her bir parça 25-30 cm çapında muntazam yuvarlaklara açılır. Hazırlanan yağ aralarına taksim edilir. Üst üste konulur. En üstteki yağlanmaz, üzeri örtülerek soğuk bir yerde dinlendirilir.
5. Tekrar açılarak gerekli yerde kullanılır.
Not:
1. Yumurta konmadan da yapılabilir. Yumurtalı olanlar daha farklılık gösterir.
2. Bir ikinci açma şekli de şöyledir: Hamur ikiye bölünür veya tek parça hâlinde yuvarlak açılır. Üzerine hazırlanan yağ dökülüp her tarafına dağıtılır. Hamurun merkezi ile kenarının tam ortasına kadar (yarıçapın yarısına kadar) kenardan kesilerek 7-8 eşit parça elde edilir. Her parça ortada hamur merkezine birer birer çekilerek yayılır. Bütün parçalar ortada birleştirilince dinlendirilip aym şekilde tekrar açılarak kullanılır. Bu yöntem daha pratik ve çabuk olur.
3. Bazı börek çeşitlerinde hamur açıldıktan sonra tekrar yağlanıp bohça gibi katlanır. Sıvı yağ ile merdane ve üzerinde hamurun açıldığı mermer veya tahta yağlandıktan sonra çok ince açılır ve kullanılır (Sarıyer böreğinde böyle yapılır).
4. Bu hamurlara katmerli hamur, gözlemdi hamur ve benzeri isimler de verilir.

Kullanıldığı yerler
a. Puf böreğinde: peynirli, kıymalı, patatesli ve benzeri iç kullanılarak tırtıllı rulet veya kalıpla istenilen şekillerde kesilir. Bol yağda kızartılıp kullanılır.
b. Çiğ börekte: Çiğ kıyma ile soğan, sivribiber, domates, tuz, karabiber,
kimyon istenirse, sarımsak konarak iç hazırlanır ve istenilen şekilde kesilerek bol
yağda kızartılır (Basit hamurla da yapılır. Ancak yağlı hamurdan yapılan daha güzel
olur.).
c. Peynirli, ıspanaklı, kıymalı, pazılı ve benzeri tepsi veya alt üst böreği.
Hamur ikiye ayrılıp öyle hazırlanır. En son defa açılınca yağlanmış tepsiye yerleştirilir. İç konduktan sonra hamurun ikinci yarısı da aynı şekilde hazırlanıp üzerine kapatılır. Kenarları düzeltilip hafif yağlanır. Burularak şekilli bir biçimde birleştirilir. Hamurun üzeri de yağlanarak önceden ısıtılmış 180°-200°C’lik fırında pembe renkte pişirilir. Kesilir ve servis yapılır.
d. Sarıyer, mekik ve benzeri böreklerde
e. Talaş kebabında
f. Mini sigara böreklerinde ve benzeri yerlerde kullanılır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Sitemap oktay usta yemek tarifleri kadın kadınca örgü kadın Saglik Yemek Tarifleri yemek tarifleri Sağlık saglik kadın örgü