Sebze Garnitürlü Tavuk Kızartması

Malzemeler:

*1Tane orta yağlı ve dolgun göğüslü tavuk
*2 Çay k. patates unu
*2 Çay k. tuz
*2Ceviz kadar yağ

Hazırlanışı:
Tavuğu temizleyip bacaklarını bağlayınız. Sonra tuzunu, katısı ile ciğerini de içine atınız.Tavuğu, alacak kadar büyüklükte ve içi yuvarlak bir tencereye kanatları ile boynunu da beraber yerleştiriniz. Yağ ilâve ettikten sonra kapak örtüp hafif ateşe koyunuz. Ara sıra çevirerek kızartınız. Kızarırken bıraktığı suyu tamamıyla buharlaştırınız. Tencerenin dibine yapı: şan proteinin yanmamasma dikkat ederek kahve renginde kızarmasını sağlayınız. (Yanarsa acı, kızarmazsa da lezzetsiz olur.) Sonra 2-3 bardak sıcak su ilâve ediniz. Yumuşayıncaya kadar pişirip suyunu da tamamiyle buharlaştırımz. Tavuğu bir kaba alarak rahat kesilebilmesi için soğumak üzere bir yana bırakınız.

Salçası : Tavuğun piştiği tencerede yağın 1-2 kaşıktan fazlasını (varsa) çıkarınız, 3 bardak su koyup biraz daha tuz atınız. Sonra patates ununu biraz su ile ezip ilâve ediniz. Salçayı un çorbasından çok daha hafif bir koyuluğa gelinceye kadar kaynatınız.
Yemekten 30 dakika önce : Tavuğu yukarıdaki şekillerde anlatıldığı gibi parçalara ayırıp dağıtım tabağına yerleştiriniz. Yanma bir çeşit patates (püre değil) ve 2-3 çeşit de sebze garnitürü ilâve ediniz. Salçasını kaynar olarak etlerin üzerine bolca dökünüz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Sitemap oktay usta yemek tarifleri kadın kadınca örgü kadın Saglik Yemek Tarifleri yemek tarifleri Sağlık saglik kadın örgü