Kadınların Net Adresi

Beyoğlu’nun Paçanga Böreği

  • 16 Şubat 2010
  • Beyoğlu’nun Paçanga Böreği için yorumlar kapalı
  • 2.959 kez görüntülendi.
Beyoğlu’nun Paçanga Böreği

MALZEMELER

2 adet hazır yufka
100 gr çemensiz pastırma
200 gr rendelemiş kaşar peyniri
Kızartmak için;
1 su bardağı galeta unu
1 çay bardağı sıvıyağ

YAPILIŞI:

Çemensiz pastırmayı doğrama tahtası üzerinde keskin bir bıçakla tavla zarı formunda küp küp doğrayın. Rendelenmiş kaşar peyniriyle birlikte derin bir kaba alıp karıştırın.
Diğer taraftan, yufkaları tezgaha üst üste serip eşit büyüklükte sekiz adet üçgen parça elde edecek şekilde kesin. Böylece 16 adet üçgen yufka parçası elde etmiş olacaksınız.
Üçgen yufka parçalarının uzun kenarlarına pastırmalı peynirli harçtan birer yemek kaşığı kadar koyup, kenarlarını içe doğru katlayarak sıkıca sarın.Sigara böreği gibi sardığınız böreklerin uçlarını yapıştırmak için suya batırırı. Hazırladığınız börekleri
geniş bir kaba yan yana sıralayın.Ufak bir kaseye 5 yemek kaşığı soğuk su koyun.
Sudan yemek kaşığıyla alıp böreklerin üzerine gezdirin, (suyu böreklerin üzerine elinizle de serpiştirebilirsiniz) böreklerin suyu çekmesi içinyaklaşık 10 dakika bekleyin.
•    Suyunu çeken böreklerin her tarafını galeta ununa bulayın.Börekleri derin bir tavada kızdırdığınız sıvıyağda altın sarısı oluncaya kadar dek, çevirerek kızartın.Servis tabağın ayerleştirdiğiniz börekleri isterseniz yanlarına sarımsaklı yoğurt koyarak servise sunun.