Kadınların Net Adresi

Tüp Bebek Tedavisinde Hangi Sorunlarla Karşılaşılır?

  • 14 Şubat 2011
  • Tüp Bebek Tedavisinde Hangi Sorunlarla Karşılaşılır? için yorumlar kapalı
  • 2.972 kez görüntülendi.
Tüp Bebek Tedavisinde Hangi Sorunlarla Karşılaşılır?

Tüp bebek yöntemi kadından alınan yumurtanın vucüt dışında ,laboratuvar ortamında eşten alınan spermlerle döllendirilmesi ve oluşan embriyoların 2 – 5 gün sonra tekrar anne rahmine yerleştirilmesiyle gebeliğin oluşturulması yöntemidir.

Ancak bu tedavi sırasında karşılaşılan sorunlar olmaktadır, bazen sorunlar tedavinin iptalini gerektirebilir.yeterli sayıda follikül oluşmaması veya hastanın tedaviye yanıt vermemesi gibi durumlarda tedavi iptel edilir.

Folliküller yeterli büyüklüğe ulaşsa bile yaşı ilerlemiş ve yumurtalık rezervi düşük olanlarda aspirasyon sırasında yumurta bulunmayabilir.

Yumurta ve spermler normal olsada bazen döllenme olmayabilir.Bazı durumlarda kadının genital organlarının anatomik yapısı transfere engel olabilir.Bu gebelik şansını düşürür.

Sperm bulunmaması durumundada tedavi iptal edilir.

Gebelik testi gününden önce kanama geçirenlerinde gebelik şansı düşmektedir.Ancak bu çok kesinlik sağlamaz.

tüp bebek

tüp bebek

Pıhtılaşma bozuklukları,göğüs ve karın boşluğunda sıvı toplanması,karın ağrısı,şişkinlik hissi,nefe darlığı,idrarda azalma,yumurtalık boyutlarında artma gibi belirtiler veren ohss (Ovarian hiper stimulayon sendromu)tüp bebek tedavisinin en önemli komplikasyonudur.genellikle polikistik over sendromlu kadınlarda ortaya çıkar.yumurtalıkların uyarılması amacı ile kullanılan ilaçlara aşırı duyarlılık alınması sendromu geliştirebilir.Aşırı uyarılma olduğu zamanlarda kullanılan ilaçları dozunun azaltılması veya ara verilmesi gerekebilir.Sendrom ,yumurtaların toplanması öncesinde hcg enjeksiyonu( pregnyl,profasi,choragon,ovıtrelle )verilmezse  gelişmez.Gebelikle birlikte sendromun daha şiddetlenmesi mümkündür.

Sendromun gelişimini önlemek  için yumurta toplama işlemi durdurulabilir.

Embriyo transferinden 12 -14 gün sonra iki kez kanda yapılan test sonucu gebelik olup olmadını belirler.