Tüp Bebek Tedavisi

Tüp bebek, çiftlerin 1 yılı aşkın süredir herhangi bir korunma yöntemi uygulamadıkları halde gebe kalınmaması durumunda, çocuk saibi olmak için başvurdukları yöntemdir. Anne adayından alınan yumurtların,erkekden alınan spermler ile laboratuar ortamında döllendirilmesi ve meydana gelen embriyolarn 2 ile 5 gün içinde anne rahmine tekrar yerleştirilmesi ile uygulanan yönteme tüp bebek uygulaması deniliyor.

Tüp bebek tedavisinin ilk aşaması olan anne adayından alınacak kaliteli yumurta hücreleridir.Anne adayının adet döneminin ikinci yada üçüncü gününde gerekli testler yapılır ve anne adayına bu testler sonucunda çatlama iğnesi diye tabir edilen enfeksiyon uygulanır.Çatlama iğnesinin yapıldığı andan 32 ila 36 saat içinde yumurtalar toplanmaya başlanır.Kaliteli yumurtaları toplamı işlemi yarım saat kadar sürmektedir.Toplanan yumurtalar hemen laboratuara alınarak incelenmeye başlanır ve içinden olgun olan yumurtalar ayrılarak döllenme işlemine geçilir.Bu arada anne adayı yarım saat kadar süren yumurta toplamı işlemi sebebiyle 1 saat kadar dinlendirilmiş ve evine gönderilmiştir.Yapılan işlemden 15-16 saat sonra yumurtaların döllenip döllenmediği kontrol edilir.Döllenmiş yumurtalar kültür ortamına tekrar konularak gelişim sürecini tamamlaması beklenir.

Gelişme sürecini tamamlayan embriyolar anne adayına transfer edilmek üzere hazır hale getirilir. Anne adayı embriyo transferi için jinekolojik masaya alınır. Embriyo transfer işlemi ağrısız ve acısız olduğu için anneye herhangi bir anestezi uygulanmaz. Jinekolojik masaya alınan anne adayınnın vajinasına spekulum yerleştirilerek vajen ve rahim ağzı özel sıvılar ve streil serumlar yardımıyla temizlenir. Ardından katater yardımıyla embriyolar ana rahmine yerleştirilir. Ana rahmine transfer edilen embriyoların sayısı genelde 2 ila 4 arasında değişmektedir.Embriyo sayısı 2 den fazla olması anne adayının gebelik şansını artırmaktadır. Embriyolar ana rahmine transfer edildikten 1 saat sonra anne adayı evine gönderilebilir.

Anne adayı embriyo transferinin yapıldı günden 12-13 gün sonrası gebelik testi yapmak için bekleme dönemine girer.

Tüp bebek yöntemini düşünmeye başlayan kadınların aklına ilk gelen bazı sorulara cevap vermek gerekirse:

Tüp bebek uygulamasında başarı için yaş faktörünün etkisi nedir?

Tüp bebek uygulamasına başvuracak kadınların yaş aralığı 35 olan kadınların %55 oranla başarı şansı varken, 35 ile 38 yaş arasında bu oran % 45, 38 ila 40 yaş arası bu oran % 38, 40 yaş üzeri kadınlarda bu oran & 23 gebelik şansı var olabilmektedir.

Kistler tüp bebek tedavisinde başarılı olmaya engel olur mu?

Kistler yumurtalıklarda yer alarak yumurtlamaya engel teşkil eder bu yüzden mevcut kistlerin tedavi edilerek yok olmasından sonra tüp bebek tedavisi başarılı sonuçlara ulaşabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. ayse dedi ki:

    yumurtalıkları ve rahım agzı kucuk olan bır kadının tup bebek tedavısı ıle hamıle kalma sansı nedır

BİR YORUM YAZ
Sitemap oktay usta yemek tarifleri kadın kadınca örgü kadın Saglik Yemek Tarifleri yemek tarifleri Sağlık saglik kadın örgü