Kadınların Net Adresi

Tüp Bebek Tedavisi Esnasında Karşılaşılan Proplemler

  • 26 Şubat 2011
  • Tüp Bebek Tedavisi Esnasında Karşılaşılan Proplemler için yorumlar kapalı
  • 2.197 kez görüntülendi.
Tüp Bebek Tedavisi Esnasında Karşılaşılan Proplemler

Tüp bebek tedavisi sırasında en çok karşılaşılan sorunlara değinmek gerekirse:

Tedavinin İptal Edilmesi

Tüp bebek tedavisi uygulanan kişiye hangi tür rejimin başlanacağı ve kullanılacak olan ilacın dozunun belirlenmesi aşamasında en önemli etken kan hormon düzeyleri, ultrasonografide yumurtalıkların görünüm hali ve kişinin yaşına göre değişen yumurtalık rezervidir. Ancak tüp bebek tedavisi uygulanan kişiler her zaman beklenen cevabı vermeyebilir. Bu sebeple yumurta gelişimi yetersiz olan kişilerde tedavi süreci iptal edilip tekrar yeni bir tedavi sürecine başlanabilir ya da hiç cevap vermeyen bazı kişilerde tedavi tamamen sonlandırılabilir.

Yumurta Bulunamaması

Bazı kişilerde ultrasonografi ve hormon değerleri izlenirken yumurta gelişim süreci normal şekilde devam ederken, aspirasyon esnasında hiçbir yumurtaya rastlanmayabilir. Bu soruna ileri yaşta olma ve yumurtalık rezervi düşük olma gibi faktörlerin olduğu kişilerde daha çok rastlanmaktadır.

Döllenmenin Olmaması

Bazı hastalarda elde edilen yumurtalar normal olmasına karşın döllenme olmayabilir. Bu daha çok normal tüp bebek uygulanan hastalarda görülen bir sorun olup, açıklanamayan infertilite ve sperm bozukluklarında daha sık görülmektedir. Bu nedenle bu grup hastalarda kliniğimizde mikroenjeksiyon uygulanmaktadır. Mikroenjeksiyon uygulamasında döllenme olmama olasılığı oldukça düşüktür.

Transfer Zorluğu

Bazı kişilerde transfer uygulaması teknik açıdan olarak zor olabilir ya da ender olarak mümkün olmayabilir.

TESA veya TESE de Sperm Bulunamaması

Genelde verilen örnekte hiç bir sperm olmadığı ve spermin geçiş yaptığı kanallarda tıkanıklık durumu saptanmayan kişilerin yarısında sperm bulunmaktadır. TESA veya TESE işlemi belirlenen yumurta toplama gününden, bir gün öncesinde gerçekleştirilmektedir. Sperm tespit edilemeyen kişilerde, tedavinin bir sonraki işlemi iptal edilip ya da çiftin onayı alınıp olgun olmayan sperm hücreleri kullanılmaya başlanır. Bunun yanında olgun olmayan sperm hücrelerinin kullanılmasıyla, ulaşılan gebelik sonuçlarının belirlenmesin karşın son derece düşük bir olasılıktır.

Gebelik Testi öncesi Kanama

Test gününden önceki dönemde kanama meydana gelmesi, gebelik şansını düşürmekle birlikte, gebeliğin hiç olmayacağı anlamına gelmez. Lakin kanama olması halinde kesinlikle doktora bilgi verilmelidir.