Telkari

Mardin yöresinde özellikle Süryaniler tarafından sürdürülen oldukça eski bir gümüş işleme sanatıdır. Günümüzde telkari denince akla Beypazarı ilçesi gelmektedir.

Sanıldığının aksine Beypazarı’nda geçmişte telkari ile üretim yapılmazdı; ama son yıllarda bu tekniğin kullanıldığı merkez haline gelmiştir.

Yöre kuyumcuları bu tekniği öyle geliştirmişler ki telkari ilçenin adıyla beraber anılmaya başlanmış: “Beypazarı Telkarisi”.

Tamamen el emeği ile yapılan telkari takılarda, ince tel haline getirilen altın veya gümüş bükülüp küçük motifler oluşturulur.

Daha sonra bu motifler bir araya getirilip sabitlenir. Gerekirse ürün minik kürelerle, toplarla süslenir. Öyle incelikli bir iştir ki bazen bir takının yüzlerce parçadan oluştuğu olur. Önceleri telkariden daha çok tabaklar, fincan zarfları, şekerlikler yapılırken zamanımızda bilezik, kolye, küpe ve az da olsa kemer üretilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Sitemap oktay usta yemek tarifleri kadın kadınca örgü kadın Saglik Yemek Tarifleri yemek tarifleri Sağlık saglik kadın örgü