Anadolu’da Takı Geleneği

Anadolu’da takı binlerce yıldır üretiliyor, kullanılıyor, ülkemiz müzelerinde sergilenen yüzyıllar önce üretilmiş kolyelerin, küpelerin, taçların, kemerlerin zarifliği sanırım hepimizi etkilemiştir. Çünkü Anadolu takılarının ortak özelliği tekniklerindeki, detaylarındaki incelik, tasarımlarındaki zenginliktir. Bu özellikleri onları zamansız, hatta ölümsüz kılmaktadır.

Anadolu’daki gerçek takı sanatı örnekleri karşımıza M.Ö. 3 bininci yıllarda çıksa da gelişmiş takıları üreten, Anadolu’nun kuyumcuları diye adlandırılan Urartular (M.Ö. 1. bin başları) günümüze dek ulaşan, vazgeçilmez granülasyon, döküm, kabartma gibi kuyumculuk tekniklerini kullanmışlardır.

M.Ö. 500’lü yıllara gelindiğinde Anadolu’da Pers hakimiyetini görüyoruz. Bu dönemin takılarında doğu ile batı kültürünün kaynaşmasının izlerini bulabiliriz. Oluşan Pers üslubunun en önemli özelliği yarı değerli taşların ve bunların cam taklitlerinin kullanımının artmasıdır. Bu da dönemin takılarının çok renkli ve parlak olmasını sağlamıştır.

takı modeli

takı modeli

Ardından gelen Hellenistik dönemde takılar sadece dini amaçlarla değil, gündelik yaşamın içinde güzelleşmek veya statü sembolü olarak kullanılmaya başlanmışlardır. Dönemin takıları değerli taşlarla süslenmiş gerçek mücevhercilik örnekleridir.

M.S. 200-400 arasındaki Roma dönemi Anadolu takıları geçmişin aksine sadelikleriyle seçilirler. Roma kuyumcularının kullandıkları stampa ve savat teknikleri kuyumculuk zanaatını geliştirmiştir.
6. yy’da Bizans İmparatorluğu’nun başkenti olan Konstantinapolis zanaatin merkezi haline gelmiştir. Bu dönemde Bizans kuyumculuğunun özgün tekniği “mine” gelişmeye başlamıştır.

Selçuklularla birlikte Anadolu’ya gelen Türkmen takılarındaki üslup, bu serüven sırasında takının edindiği tüm tarzlardan daha özgündür. İslamiyet’in etkisiyle Selçukluların ilerleyen dönemlerinde takı sadece kadınlar tarafından kullanılır oldu.

Osmanlıların devraldığı geleneksel takı mirası göçlerle, fetihlerle biçimlenip, zenginleşmiştir. Osmanlıların ilk dönemlerinde daha yalın olan takılar, imparatorluk döneminde giyimin vazgeçilmez bir parçası haline gelip, daha gösterişli olmuşlardır.

Pek çok geleneksel takı tekniğinin kullanıldığı Osmanlı İmparatorluğu dönemi takılarının en önemli özelliği, imparatorluğun karmaşık yapısını yansıtan çeşitliliğidir. Bu dönemde faklı renkler, ayrı tarzlar bir arada kullanılmışlardır. Tabii tam bir uyum içinde. İşte bu farklılığın uyumu Osmanlıların takı üslubunu daha özgün yapmıştır.

Bu serüven burada bitmiyor. Takı tasarımı gelişimini sürdürüyor. Yakın geçmişte ona pek yüz verilmezken şimdi kocaman adımlarla ilerliyor, ilerleyecek. Çünkü takı tasarımında sınır yok.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Sitemap oktay usta yemek tarifleri kadın kadınca örgü kadın Saglik Yemek Tarifleri yemek tarifleri Sağlık saglik kadın örgü