Kadınların Net Adresi

Zencefilin Faydaları Saymakla Bitmiyor

 • 14 Mayıs 2013
 • Zencefilin Faydaları Saymakla Bitmiyor için yorumlar kapalı
 • 15.282 kez görüntülendi.
Zencefilin Faydaları Saymakla Bitmiyor

Zencefil yararları nelerdir?

Zencefil asırlardır birçok rahatsızlıkları giderici olarak bilinen bir bitki olmasına rağmen yeni yeni yararlarını öğrenmeye başladık. Kuru topraklarda yetişen bu bitkiler her derde deva nerdeyse. Bu zencefil bitkisinden yarar sağlamak istiyorsanız düzenli olarak tüketmek zorundasınız.

Birçok yararı olmasına rağmen halk arasında bilinen tek yararı soğuk alındığında ya da grip olunduğun da kullanılmasıdır. Aynı zamanda yorgunluğa da iyi gelir. Yıllardır bu bitki üzerinde araştırmalar yapılmış ve gerçekten de zencefil bitkisinin grip ve soğuk algınlığını giderici etkisin olduğu ispatlanmıştır.

Zencefil bitkisinin hangi hastalıklara faydası vardır?

Bu küçücük bitki başta kanser olmak üzere birçok derde devadır.

 1. Özellikle yumurtalık kanserinde kullanılması tavsiye edilmektedir. Çünkü zencefil bitkisi kanserin oluşturduğu hücrelerin ufalmasını ya da yok olmasını sağlamaktadır. Tabiki kanser ciddi bir hastalık olduğu için mutlaka doktor kontrolünde kullanılması gerekmektedir.
 2. Aynı zamanda kolon kanserini de engellemektedir. Kolon kanserinin hücreleri hızla büyürken bunları durdurması gözlenmiştir. Aynı zamanda tıbbı araştırmalar bu tezi destekler niteliktedir.
 3. Kanser tedavisi için uygulanmak zorunda olunan radyo terapi ya da kemoterapi nedeniyle oluşan mide bulantısını kesmektedir. Gün içerisinde alınan besinlerin yanında tüketildiği zaman bulantıları engelleyecektir.
 4. Enfeksiyonu yok eden ve bedende ki ağrıları kesen özelliklede kemik ağrıları için çok kuvvetli doğal bir ilaçtır
 5. Sindiriminizi düzenler.

 1. Olası oluşabilecek besinlerden zehirlendiğinizde zencefil bitkisi tükettiğiniz takdirde zehri atmasını sağlayacaktır
 2. Çok şiddetli baş ağrıları için ve bayanların adet dönemlerindeki şiddetli ağrıları tüketeceğiniz zencefil bitkisi çayı ile giderebilirsiniz.
 3. Yorgunluktan ve stresten oluşan unutkanlığı azaltır
 4. Kalp damarlarında oluşabilecek tıkanıklıkları giderir.
 5. Kanı sulandırır ve temizler
 6. Antidepresan etkisi vardır, sakinleştirir.
 7. İyi huylu kolesterol ve kötü huylu kolesterol olmak üzere kolesterol üzerinde oldukça etkilidir. Kolesterol seviyenizi normal seyrine düşürür.
 8. Kanın tortulaşmasını engeller
 9. Kalp atış ritmini düzenler
 10. Astım hastalarında oluşan solunum düzensizliklerini dengeler
 11. Bedeninizde oluşabilecek gaz sıkışmalarını ve gaz sıkışması nedeniyle oluşan ağrıları dindirir
 12. Diyabetik hastalara dâhil olmak üzere tavsiye edilen zencefil bitkisi kan şeker oranını normal seviyesinde tutar. Diyabet için zencefili ıhlamur ya da tarçın ile tüketilmesi tavsiye edilir

Dikkat edilmesi gereken bir nokta:

Kadınlar hamilelik zamanlarında 8. Ve 9. Ay içerisinde iken şiddetli kasılmalar yaşarlar. Zencefilin hamilelik dönemlerinde tüketilmemesi tavsiye edilir

Zencefil bitkisini nasıl tüketmeliyiz?

Zencefil toz olarak ta satılmaktadır, dal halinde de satılmaktır. Toz olarak almanızı tavsiye etmiyoruz. Her zaman doğal olanı tercih etmeniz tavsiyemizdir. Dal halinde yumru yumru olan bu zencefil bitkisini ince dilimler halinde kesin ve kabuklarından ayırın. Rendeleyip bitki çaylarınıza karıştırabilirsiniz. Ya da salatalarınıza rendelenmiş bir şekilde kullanabilirsiniz. Aynı zamanda yemeklerinize de farklı bir tat verecektir. Kek ya da kurabiye gibi hamur işlerinde de güzel tatlar verecektir.