Yiyecekleri Depolama Esasları

Depolama Esasları
1. Yiyecekler depodan ancak yetkili kişi tarafından imzalanmış istek fişi ile verilmelidir.
2. Yiyecek ve içeceklerden sorumlu olanlar, imzalı istek fişi olmadıkça hiçbir geçeğin verilmemesine dikkat etmeli ve titizlik göstermelidir.
3. Depodan yiyecek istemi aşağıdaki ayrıntıları da içermelidir:
a. tarih-saat,
b. yiyecek maddelerinin isimleri,
c. miktarı, ölçüsü,
d. yiyeceği isteyen bölüm,
e. isteği yapan kişinin imzası.
4. Karışıklık ve zaman kaybını önlemek için depolar, binanın en uygun yerinde olmalıdır. Giriş çıkışlara, dışarıya ve içeriye malın gideceği bölümler, uygun olmalıdır.
5. Kanalizasyon, su depoları ve benzeri yerlere yakın konumda olmamalıdır.
6. Kolay havalandırılabilen durumda olmalıdır.
7. Kuru depolar, rutubetli olması gereken depolar da bu gereksinimlerin, koşulların karşılanabileceği konumda olmalıdır.
8. Soğuk depoların soğutma sistemleri çok kontrollü olmalı, ısı derecelerinde esikliklere kesinlikle fırsat verilmemelidir. Kontroller sık yapılmalıdır. En küçük bir ihmal büyük zararlara neden olabilir. Elektrik kesintilerinde mutlaka jeneratör devreye girebilmelidir.
9. Depo kontrolleri kesinlikle bir kişi tarafından değil 2 veya 3 kişi tarafından yapılmalıdır. Yanlışların gözden kaçma ve bir terslik olma riski azalmış olur. Mutlaka sorumlu birine ulaşma imkanı olmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Sitemap oktay usta yemek tarifleri kadın kadınca örgü kadın Saglik Yemek Tarifleri yemek tarifleri Sağlık saglik kadın örgü