Kadınların Net Adresi

Ter Kokunuz mu Var Hiç Sorun Etmeyin

  • 04 Mart 2013
  • Ter Kokunuz mu Var Hiç Sorun Etmeyin için yorumlar kapalı
  • 7.711 kez görüntülendi.
Ter Kokunuz mu Var Hiç Sorun Etmeyin

Ter kokusunu nasıl yok edebiliriz?

Ter kokusunu geçiren bitkisel ürünler var mıdır?

Sağlıklı her insan terler. Ancak kimi az miktarda terler, kimi ise çok terler. Ama hepimizin ortak noktası terimizin kokuyor olmasıdır kesinlikle. Ter kokusunu geçirmek için birçok klinik araştırmalar yapılmıştır. Hatta artık ter kokusunu giderici kozmetikler de üretildi. Ama kimyasal bir ürün kullanmak istemiyorum diyorsanız bitkisel ürünlerle de ter kokunuzu giderebilirsiniz.

Ter neden kokar?

Aslına bakarsanız ter kokmayan bir sıvıdır. Koltuk altında, göğüs altında, şakaklarda ve genital bölgede bulunan ter bezeleri ter üretir. Ve bu ter protein ve yağ içeren mineraller yayar. Bu minerallerde kokuya neden olan unsurların gelişmesini sağlar.

Terin kötü kokusunu engellemek için ne yapabiliriz?

  1. Öncelikle ter kokusu giderci sabunlar bulunmaktadır. Sabun ciltteki koku üreten bakterileri yok eder. Antiperspirantlar etkili olmaktadır fakat bunlar kurumaya sebep olur ve cildi tahriş eder.
  2. Terleyen bölgenize karbonat ve ya mısır unu uygulayabilirsiniz. İkisi de cilde zarar vermeden teri emer. Özellikle karbonat bir çeşit antiseptiktir, kokuyu giderici etkisi vardır
  3. Ter kokusu, alışkanlık haline getirdiğiniz yiyeceklerle de alakalı olarak da kokacaktır. Örneğin çok sarımsak tüketen, soğan tüketen insanların ter kokusu daha ağır olur. Balık ve yeşil renk içeren besinlerde içerinde çinko bulunduğundan koku yaratabilir.
  4. Aşırı terlemeniz var ise bu kimyasal bir dengesizlikten kaynaklı olabilir. Ciddi bir cilt hastalığının belirtisi olabilmektedir bu durum. O nedenle bir uzmana başvurmanız en sağlıklı sonucu verecektir size.

 Ter kokusunu giderici bitki türleri var mıdır?

Evet, daha öncede dediğimiz gibi doğada her derde deva bitkiler bulunur. Ter kokusunu giderebileceğiniz evinizde kendinizin hiç zorlanmadan yapabileceğiniz bitkiler vardır.

  1. Adaçayı:  Adaçayı bir antiperspiranttır. Herkesin bildiği bir teri önleyen ve çokça tüketilen ünlü bir bitkidir. Aktarlarda da rahatlıkla bulabileceğiniz adaçayının yağı ya da tentür kolaylıkla bulunmaktadır. Adaçayı yağını tentür ile iyice sulandırın. Bir pamuk yardımıyla genital bölgeniz hariç ve yüzünüz hariç terleyen koltuk altı, göğüs altı, şakaklar gibi her yerinize uygulayabilirsiniz. Adaçayını çay olarak ta kaynamış suda demleyip içebilirsiniz. Hem sakinleştirici etkisi hem de ter giderici olarak hayatınıza artılar katacaktır. Ayrıca bir püf nokta; kalan çayınızı terleyen tüm yerlerinize sürebilir genital bölgenizi yıkayabilirsiniz
  2. Çay ağacından üretilen yağ: Bu yağ mis gibi tarçın kokar. Avusturalya da bulunan özel bir ağaçtan elde edilmektedir. Aktarlarda rahatlıkla bulabilirsiniz. Yalnız bu yağı çok yoğun bir şekilde cildinize uygulamayın. Cildinizde bulunan aşırı derecede ki yağ tahriş edecek hem acı hem de kuruluk verecektir. Kullandıktan yaklaşık 1 saat sonra durulamanız tavsiye edilir. Bölgede fazla duran çay ağacı yağı deri de yanıklara sebep olabilir. Genital bölgeniz de dâhil olmak üzere tüm terleyen bölgelerinize uygulayabilirsiniz.