Sitemizin Kadın Sağlığı Kategorisi

Tıp alanındaki son araştırmalar sayesinde kadın sağlığıyla ilgili olarak geçmişte olduğundan çok daha fazlasını biliyoruz. Kadınların hastalık ve tedaviye erkeklerden farklı yanıt verdiklerini biliyoruz artık. Bu, işler ters gittiğinde kendi başınıza yapmanız gerekenleri bilebilmeniz için gerçekleri yansız, açık ve dolambaçsız biçimde sunan bir kategoridir.

Basında sağlık üzerine o kadar çok bilgi var ki neyin önemli neyin önemsiz olduğunu ayırt etmek neredeyse olanaksızdır. Üstelik, farklı farklı düşüncelerle, tıp kuram ve tedavileriyle ilgili raporlar yardımcı ol­maktan çok kafa karıştırmaktadır. Sigara içmek kadınlar için erkeklere oranla daha mı tehlikelidir? Tereyağı siz ve aileniz için iyi midir kötü müdür ya da margarinden iyi midir kötü müdür? Hangi kanser türleri ka­lıtsaldır ve hangileri erkeklerden çok kadınlarda görülmektedir? Bu tür konuların bir gün gazete başlıklarında yer alması ancak ertesi gün unutu­lup gitmesi (ya da güncelleştirilmemesi), insanları huzursuz etmekte ve korkularını artırmaktadır.

Bu kategoride bulanık düşünceler yerine tıptaki en güncel gelişmelerin sonuçları sunulmaktadır. Sağlık ve hastalık üzerine yapılan en son araştırmalar özellikle kadınlar açısından özetlenmektedir. Kimi sorunlar herkesi aynı ölçüde etkilerken, kimileri daha çok kadınları ilgilendirmek­tedir. Doğal olarak, üremeyle ilgili konular, meme kitleleri ve yumurtalık kistleri gibi hastalıklarla doğum kontrol seçenekleri ve kısırlık ayrıntısıyla ele alınmış, ayrıca, sinirsel hastalıklar kadınlarda daha sık görüldüğü için, depresyon (ruhsal çöküntü) ve anksiyete (endişe), panik ve aşırı kor­kuyu (fobi) anlatan sayfalar kadın ağırlıklı bir yaklaşımla yazılmıştır. Bu tür duygusal sorunların yanında, yinelemeye bağlı yaralanmalar (repetitive strain injury-RSI) gibi mesleki tehlikeler de ele alınmaktadır; çünkü, çok sayıda kadın saatlerce bilgisayarın başında oturmakta,n ya da sürekli aynı hareketi yapmayı gerektiren başka görevlerden kaynaklanan sorun­lar yaşamaktadır. Daha da önemlisi, bu kategoride sağlıklı yaşam için gerekli araçlarla donanmanız için doğru ve konuyla ilgili bilgiler vermek amaç­lanmaktadır. Doktor ya da uzmanınızla etkili biçimde iletişim kurmanız, ruh ve beden sağlığınız için tedavi ve iyileşme sürecine etkin biçimde katılmanız sağlanmaktadır.

Birçok kitapta konu yalnızca hastalık açısından ele alınmaktadır. Biz ise, sağlığınızın değerini yaşam biçiminizle korumanız ve varsa çocuklarınıza ya da çevrenizdekilere doğru alışkanlıklar aşılamanız için daha geniş bir bakış açısı getiriyoruz.

Tanısı konmuş bir hastalığınız varsa, büyük olasılıkla geleneksel tıp te­davisi görüyorsunuz ve bu kitapta, böyle bir tedaviden istek ve beklen­tilerinizle amaçlanan ve olası sonuçlar açıklanmaktadır. Sürekli gelişmek­te olan ilaçların tedavi edebilecekleri ve edemeyecekleri rahatsızlıklarla ilgili en yeni bilgiler verilmektedir. Sağlıklıysanız ya da seyrek baş ağrı­ları gibi düzensiz küçük şikayetler dışında ciddi bir sorununuz yoksa, bütüncül tedaviler (ruh ya da bedeni ayrı ayrı bölümler olarak değil, kişiyi bir bütün olarak tedavi etmek) alternatif bir yaklaşım olarak kar­şımıza çıkmaktadır. Yoga gibi tamamlayıcı terapiler, stres atmak için bire­birdir ve zihinsel sağlığınızla bedensel zindeliğinizi korumanıza yardım ederler. îster yeni bir terapi öğrenmek isteyen biri, isterse bir hasta ya da bakıcı olun, sayfa 312 ile 316 arasındaki kadın sağlığı kaynaklarının adreslerini veren kılavuzu kullanabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Sitemap oktay usta yemek tarifleri kadın kadınca örgü kadın Saglik Yemek Tarifleri yemek tarifleri Sağlık saglik kadın örgü