Kadınların Net Adresi

Şişkinlik Nedenleri ve Tedavisi

  • 30 Mart 2014
  • Şişkinlik Nedenleri ve Tedavisi için yorumlar kapalı
  • 7.844 kez görüntülendi.
Şişkinlik Nedenleri ve Tedavisi

Şişkinliğin nedenleri nelerdir?

Bazı kişiler karın kısmında oluşan şişkinliğin gaz sıkışmasına bağlı olduğunu düşünürler. Fakat genellikle normal miktarda gaz birikimi var iken bazı hastalıklara bağlı olarak fazla miktarda gaz oluşmuş gibi hissederler. Şişkinlikler çoğu zaman bağırsak sistemindeki bozukluklardan kaynaklan
maktadır. Bağırsakların çalışma sistemleri bozulduğundan karın kısmındaki kaslarda sertleşme oluşur. Buda kişiye rahatsızlık verir. Eğer bağırsakta iltihabik bir durum varsa da tıkanıklıklar oluşacağından bu kron hastalığına hatta bağırsak kanserlerine kadar ilerleyebilir. Bağırsak kanserlerinde de kron hastalığında da şişkinlik oluşur.

Ya da bir birini takip eden günlerde her öğün ve çok fazla tüketilen çok yağlı gıdalar mideyi sürekli tok tutacağından insanlarda gaz birikimine ve bu birikim ile rahatsızlıklara sebep olur. Gaz sıkışması çok ciddi hastalıkların belirtisi olabildiği gibi önemsiz bir durumda olabilmektedir. Öncelikle ne tür gıdaların gaz oluşturduğu araştırılmalıdır. Bazen çok fazla tüketilen sütlü ürünler şişkinlik yapabilmektedir. Ayrıca karındaki şişkinliğin su toplama nedeniyle varlığının tespit edilmesi gerekir. Yaş faktörü de önemlidir. Eğer şişkinlikten şikâyetçi olan kişi 50 yaş üzeri ise kalın bağırsakta oluşan kanser olabilme ihtimali de göz önüne alınmalıdır. Özellikle genetiksel bir özellikse yani ailede de bağırsak kanseri hastalığı var ise bu durum daha fazla dikkate alınmalıdır. Bazen nedeni bilinemeyen aşırı kilo verme durumları, ishal ya da kanlı gaita olan bireylerde daha çok kanser olasılığı olacağından bir an önce tedavi yöntemine geçilmelidir.

şişkinlikŞişkinlik için nasıl bir tedavi uygulanır?

Eğer ciddi bir hastalık neticesinde oluşan bir şişlik durumu değilse doktorunuzun tavsiyesi ile yapılan diyetler şişkinliğinizi belli bir süreden sonra yok edecektir ya da gerektiğinde kullanılan ilaçlar karbondioksit alınımı azaltacağında şişkinliği dindirecektir. Ayrıca sürekli tüketilen bazı gıdalardan uzak kalmak örneğin süt ve süt ürünleri, bakliyatlar, bazı meyve sebzeler kesildiğinde olası şişkinliği yok edecek ve önüne geçecektir. Aynı zamanda sıkışmış gazı yok etmek istiyorsak yağlı yiyeceklerden uzak durmamız gerekir. Mide besinleri çabuk ve sık bir şekilde öğütür böylece hızlıca boşalan mideden öğütülmüş besinler daha çabuk bağırsaklara doğru ilerler. Şişkinlik diyet ile azalmıyorsa bağırsakları çalıştıran ilaçlar kullanılabilir. Bunun yanında antiasitler, sindirici enzimler de şişkinlik giderici olarak kullanılmaktadır.

Her besinin kendine göre gaz yapıcı özelliği vardır. Ve bu besinler kişilerden kişilere değişik miktarda şişkinlik oluşturur. Bu nedenle doktor hastasıyla irtibat halinde olup perhizini kişiye özel düzenleyecektir.

Fakat şişkinlik yukarıda saydığımız tedavi yöntemleri ile geçmiyorsa, bazı iltihabik durumlardan ve ailede de bulunan kronik kanser gibi durumlardan da meydana gelebilmektedir. O nedenle bu tip rahatsızlıkları olan hastalar her yolu denemelerine rağmen şikâyetleri devam ediyorsa mutlaka işin uzmanına danışmaları gerekmektedir. Bu şekilde teşhis konularak, kişiye uygun tedavi yöntemleri uygulanmalı ve takip altına alınmalıdır.