Sağlıklı Görünmek

Kadınlar sık sık olumsuz düşünce kalıpla­rından etkilenebilirler. Bunları çocukken ailelerinden, yaşadıkları toplumdan ya da ba­sından almış olabilirler. Bunların en güçlüle­rinden biri nasıl göründüğünüzle ilgili düşüncelerinizdir; ancak, dile getirilmeyen ileti sizi “kusursuz” olmaya yönlendirirse bu, annelik, insan ilişkileri ve iş gibi davranış kalıplarına da yansımaya başlar. Yaşamınızda yapmanız gereken onca şey olduğunu ve iyi yapamaz­sanız başarısız olacağınızı düşünmeniz, sorun­ların ortaya çıkmasına yol açar. Bir arkadaş, eş, anne ya da çalışan kadın olarak sizden beklenenleri karşılamak, ulaşılması olanaksız he­defler koymanıza neden olabilir ve bu ruh ve beden sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilir.

Olumlu düşünün

Araştırmacılar, kendi kendinize iyi davran­manızın fiziksel sağlık açısından dışarıdan görülen yararları olduğunu ortaya çıkarmıştır. En sağlıklı kişiler yaşamdan keyif almayı seven, keyfi arayan ve yaratan­lardır. Olumlu ruh hali ve olumlu duygular, duyulara zevk verir ve bağışıklık, sinir ve kalp-damar sistemini doğrudan etkiler. Kendinize zaman ayır­mak, güzel yerler, hoş melodiler, güzel kokular, nefis tatlar ve sıcak do­kunuşlar sağlığınızı dü­zeltir ve bunlar ken­dinize bakmak de­mektir.

Yaşam tarzınız yüzünden zihinsel ve fizik­sel sağlığınızdan fedakarlık yapmanız gerek­tiğini hissediyorsanız, atmanız gereken ilk adım bu olabilir. Bir süredir düşündüğünüz değişiklikleri uygulamaya karar verdiğinizde ve kendinizi ne kadar neşeli ve iyi hissetti­ğinizi fark ettiğinizde, bunun yararlarını gör­meye başlarsınız. Daha açık düşündüğünüzü ve daha iyimser olduğunuzu görürsünüz. Ken­dinize bakmak hastalık riskini azaltmak için olumlu bir adımdır.

Sağlıklı bir beslenme ve spor programına başlar başlamaz pürüzsüz bir cilde ve parla­yan saçlara kavuşmayabilirsiniz. Ancak, aldı­ğınız sağlıklı besinler ve etkin olarak katıldı­ğınız güç (ve dayanıklılık) artırıcı egzersizlerin, sonunda kendini göstereceği gerçeği sizi yüreklendirebilir.

Gerçekçi ve ulaşılabilir hedefler belirlemek, başarılı olma kararlılığınızı pekiştirir. Mucizevi kestirme yollar yoktur. Kilo vermek ya da ideal kilonuzu korumak için çalışmanız gerekir. Bir egzersiz fizyologunun ya da ortak ilgi alan­larınızın olduğu bir grubun desteği, en iyisini yapmak için sizi yüreklendirecek ve umdu­ğunuz gelişmeyi gösteremediğinizde itici güç olacaktır. Başardıklarınıza odaklanın ve gece­leri iyi uyumaya ve etkinlikler arasında makul dinlenme süreleri ayırmaya dikkat edin.

KENDİNİZE SAYGI GÖSTERİN
Gençlikle ya da parayla ilgisi olmayan öz­güven, geliştirilmesi gereken ilginç bir özel­liktir. Zevk aldığınız şeyler (pahalı ya da kar­maşık olması gerekmez ama sizi neşelendirmeli) için zaman ayırdığınız bir yaşam biçimini benimseyerek, bunu gerçekleştirebilirsiniz. Kendinizi, diğer kişilerin sizi onaylamalarına ya da size minnettarlık duymalarına göre de­ğerlendirmeyin; övülmek için karşınızdakini övmeniz gerektiğini düşünmeyin ve kendinizi yalnızca diğer insanlara hizmet eden bir kişi olarak görmeyin.

Kendinizle ilgilenmek ve öz saygınızı geliştirmek için zaman ayırmak, fiziksel sağlı­ğınızı olumlu etkiler. Düzeltilmesi gereken bazı şeyler (örneğin, yüz kılları ya da cilt so­runları) olduğunu düşünüyorsanız, uzmanlar­dan yardım almak için yeterli özgüveniniz olacaktır.

BEDENİNİZLE İLGİLİ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?
Çoğu kadının genellikle kilo ya da görünüşüyle ilgli değiştirmek istediği bir şey vardır. Sağlık ve formuna yatırım yapma güvenine sahip olmak, kendini kabullenme ve kendine saygı duymayı sağlayacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Sitemap oktay usta yemek tarifleri kadın kadınca örgü kadın Saglik Yemek Tarifleri yemek tarifleri Sağlık saglik kadın örgü