Kordon kanı

Kordon kanı nedir?

Kordon nedir sorusuna cevap vermek gerekirse, bebeğin anne karnından ayrılırken plesantaya bağlanışına yarayan kordon olarak ifade edilebilir. Bu kordonun içinden alınan kana ise kordon kanı denmektedir. Doğum gerçekleştikten hemen sonra bu kordon kesilir ve bebeğin göbeğinden de bu kordon 1 hafta sonra düşer. Kordon kanının alınması ise son yıllarda, kök hücre çalışmalarının ilerlemesi ile yapılan bir işlemdir. Kordon kanı alınması ile kemik iliği yerine tercih edilir hale gelmiştir. Bunun sebebi ise kök hücrelerin, bebeğin ileride bir sağlık problemi çıktığı zaman kendi kan hücrelerini kullanabilmesi içindir.

Kordon kanı

Kordon kanı neden saklanır?

Kök hücreleri iki çeşittir. Kordondan alınan kanlar, sadece kan hücrelerine dönüşebilen kan hücreleridir. Yani kişi ilerde kan ile ilgili bir hastalığa yakalanırsa buna kan kanserleri de dâhil olmak üzere, işte bu dönemde kişinin bebekliğinden kendisinden alınan kordon kanı, tedavi amaçlı kullanılır.

Kordon kanı nasıl alınır?

Kordon kanı, doğumdan hemen sonra alınmaktadır. Kordon içersinde bulunan kan, iğne yardımıyla çekilerek özel bir kitle yani tüp cinsi bir cismin içersine yerleştirilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Sitemap oktay usta yemek tarifleri kadın kadınca örgü kadın Saglik Yemek Tarifleri yemek tarifleri Sağlık saglik kadın örgü