Kadınların Net Adresi

Kadınlar İş Yerinizde Bunlara Dikkat Edin

  • 19 Haziran 2010
  • Kadınlar İş Yerinizde Bunlara Dikkat Edin için yorumlar kapalı
  • 4.300 kez görüntülendi.
Kadınlar İş Yerinizde Bunlara Dikkat Edin

İnsanlar, işlerinin bir sonucu olarak yarala­nabilir ya da sağlıklarını yitirebilir. İşveren­ler, tüm çalışanların çalışma şartlarının güvenli ve sağlıklı olmasından sorumludur.

Kadınlar işgücünün önemli bir bölümünü oluşturduklarından ve çok çeşitli işlerde çalış­tıklarından, sınır koşulların neler olduğunu bilmeleri önemlidir. Her çalışma ortamı aynı değildir ve sizinkinin nasıl olması gerektiğini ve şanlar uygun değilse ne yapılabileceğini bilmeniz gerekir.

Çalışma alanının tüm bölümleri düzenli olarak temizlenmeli, iyi havalan­dırılmak ve iyi aydınlatıl­malıdır. İşinizi düzgün ya­pabilmeniz için doğru ge­reç ya da mobilya sağlan­malıdır. Erkek ve kadın­lar için ayrı ve kolay erişilebilir tuvaletler ol­malı (doğrudan çalışma alanına bakmamak) ve el yıkama ve kurutma özellikleri içerme­lidir. Kadınların koruyucu bağlarını atabilme­leri için sağlıklı bir yol sağlanmalıdır. Çalışan­ların kişisel eşyalarını saklayabilecekleri hırsız­lığa karşı güvenli bir yer olmalıdır.

Çalışma şartlarının kötü olması için, bina­ların eski ve yıpranmış olması gerekmez. Ba­zen en modern ve çekici çalışma ortamının havalandırması yetersiz olabilir ve havasızlık baş ağrısı, solunum güçlüğü, uyku bozuklu­ğu ve başka sağlık sorunlarına yol açabilir.

Kimi işler özel kurallar gerektiren tehlike­ler içerir. İşyerlerindeki birçok kaza, çalışanlara yeterli eğitim verilmediğinden meydana gelmektedir. Örneğin, tehlikeli madde kulla­nılıyorsa, etiketler büyük ve açık (“tahriş edi­ci”, “aşındırıcı”, ya da “zehirli” gibi kolay anla­şılır) olmalıdır. Bu maddelerle temas edilmesi ya da dumanların çalışma ortamına girmesi durumunda yapılması gerekenleri de içeren bir eğitim almalısınız.
İşveren bu tür maddeleri düzenli olarak denetlemeli ve kimseyi tehlikeye atmadığın­dan emin olmalıdır. Laboratuarda çalışan kişilerle, temizlikçi ve bakıcılar özellikle teh­likededir; ancak personelden herhangi bir kişi de güvenli biçimde depolanmamış ya da doğ­ru etiketlenmemiş bir maddeye dokunabilir ya da onu soluyabilir.
Tehlikeli olabilecek kimi maddeler çok belirgin olmayabilir ve koruyucu giysi ya da maske gerekebilir. Bir dikimevinde havadaki yüksek orandaki tüy ve toz akciğerlerinize kaçabilir ya da kağıt ve mürekkeple çalışmak kesiklere ve cilt tahrişlerine yol açabilir. Çiçekçilik yapanlar böcek ilaçlarından ve bit­kilerden isilik kapabilirler.

Mola verin
Üst kol ya da bacak rahatsızlıklarını önlemek için, görevleri sürekli kol ve bacak hareketi gerektiren kişilerin düzenli olarak ara verme­leri şarttır. Çok çeşitli işlerde görülen bu ra­hatsızlıklar (yiyecek ve giyecek üretiminde, seri üretimde, temizlikte, kuaförlükte, ve bilgisayar işletmenliğinde), bu işlerde en çok çalışan kişiler olan kadınların işten kaynak­lanan rahatsızlıklarının büyük bir bölümünü oluşturmaktadır. Sonu gelmeyen işi zamanın­da yetiştirme baskısı, düzenli mola vermemek ve kötü tasarlanmış yerleşim ve gereçlerin tümü bedeni etkiler.

Sık sık kısa molalar (her saat 5 ile 10 daki­ka gibi) vermek, uzun ve rasgele molalardan daha iyidir. Çalışma alanınızdan uzaklaşabildiğiniz aralar, kendinizi yenilemek için son derece etkilidir. Gün içerisinde akciğerlerini­ze temiz hava almak (örneğin, öğle tatilinde sıkı bir yürüyüş), çalışma ortamı havasının en iyi panzehiridir.
El ya da ayaklarınızda ağrı, şişlik, batma ya da uyuşma hissederseniz, gereğinin yapı­labilmesi için durumu derhal müdürünüze ya da işvereninize bildirmelisiniz.

SESİNİZİ DUYURMAK
Gebelik ya da başka bir konuyla ilgili olarak haklarınızı bilmiyor ve konuşmak için işvereninize başvurmaktan çekiniyor olabilir­siniz. Önce çalışma arkadaşlarınızla konuşmak ve onların görüşlerini almak ve sonra bölüm şefinizle görüşmek en iyi çözüm olabilir. Bu sizi endişelendiriyorsa, bir sendika temsilcisi­nin sizin adınıza işverenle konuşmasını isteye­bilirsiniz. Ayrıca, kendi görüşünüzü savunmak konusunda eğitim olanaklarını araştırabilirsiniz.

Risklerinizi değerlendirmek
Kuşkusuz sağlığınız önemlidir ancak işiniz ve işyerinizle ilgili bir dengeleme anlayışı içinde olmalısınız. İşinizin sunduğu ve kay­betmek istemeyeceğiniz birçok getiri olabi­lir. Yapılması gereken, riskleri ve yararlan dengelemektir.

Kuşkusuz, uzun süre işsiz kalmanıza neden olabilecek bir riske girmek istemez­siniz. Tehlikelerin günlük yaşamın bir par­çası olduğunu kabul etmek (örneğin, bir otobüsün altında kalma olasılığı, ağızdan doğum kontrol hapı alırken kanda pıhtılaş­ma olması olasılığından çok daha büyüktür) işyerinizi daha akılcı bir açıdan değerlendir­menize yardımcı olacaktır.

Alerjiler başlıyorsa ya da devamlı soğuk algınlığı, sırt ağrısı ya da baş ağrısından şi­kayetçi oluyorsanız, bunlar uygunsuz bir çalışma ortamının ve hoşlanmadığınız bir işin belirtileri olabilir. Değiştirebilecekleriniz üzerinde odaklanın (oturduğunuz sandalye, soluduğunuz hava, verdiğiniz mola sayısı) ve bunun işe yarayıp yaramadığına bakın. Yaramıyorsa, en iyi çözüm başka bir iş ara­mak olabilir.