Hastalıkla Yüzleşmek

Çoğu insan yaşamının bir döneminde sağ­lık sorunu yaşar ancak, genellikle iyileşeceğini bilir. Kendinizin ya da bir sevdiğinizin ya­şamsal ciddi bir rahatsızlığı olduğunu ya da fiziksel ya da zihinsel melekelere kalıcı zarar vereceğini duymak yıkıcı olabilir. Bu durum sizi derinden etkileyebilir ve yaşamınızın di­ğer yönlerini dışlarsınız.

Kendi yaşadığınız ciddi bir hastalıkla başa çıkmanın kolay bir yolu yoktur; ancak dokto­runuz ve diğer sağlık görevlileriyle iyi bir ilişkinizin olması ve kendi bakımınızla tam anlamıyla ilgilenmeniz yararlı olabilir. Rahat­sızlığın doğasını ve bu durumun olası sonuç­larını bilmeniz gerekir. Böylece, tedaviyle il­gili kararlara katılabilirsiniz ve olabildiğince kendi yaşamınızın denetimini elinizde tutar­sınız. Bazen neyle karşı karşıya olduğunuzu bilmek korkuyu hafifletir.

Benzer rahatsızlığı ya da sakatlığı olan kişilerle ilişki kurmak yardımcı ve yüreklendi­rici olabilir. Hissettiğiniz acı ya da öfkeyle yüzleşmek ve bunu anlatacak yollar bulmak, iyileşme sürecinde çok önemli bir adım olabi­lir. Hastanın ve bakıcının zihinsel sağlık des­teğine gereksinimi olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Sitemap oktay usta yemek tarifleri kadın kadınca örgü kadın Saglik Yemek Tarifleri yemek tarifleri Sağlık saglik kadın örgü