Kadınların Net Adresi

Çatlaksız Bir Yaza Hazır Olun

  • 28 Nisan 2014
  • Çatlaksız Bir Yaza Hazır Olun için yorumlar kapalı
  • 7.550 kez görüntülendi.
Çatlaksız Bir Yaza Hazır Olun

ÇATLAKLAR İÇİN CİLT BAKIMI

Hemen hemen herkesin başına gelebilecek bir durumdur çatlak oluşumu. Çatlak, cildimizin gerilmesi nedeniyle derimizin elastikiyetini kaybetmesiyle ortaya çıkar. İlk zamanlarda kırmızımsı dokular halinde çizik çizik olup ardında beyaz renge dönüşür. Daha çok bayanlarda karın bölgesinde, kalça kısmında, baldırlarda ve meme çevresinde görünmektedir. Genellikle çatlaklara çok sık kilo alıp vermek ya da hamilelik gibi durumlar neden olmaktadır.

Ancak kimi ciltler de çatlaklar oluşmayabiliyor. Bazı ciltler oldukça dayanıklı olduklarından kilo alıp verseler ya da hamilelik geçirseler dahi çatlak oluşmayabiliyor. Mesela açık tenli ciltler de çatlak daha çok görünmektedir. Esmer tenlerde ise açık tenli ciltler kadar çok oluşmuyor. Şu da bir gerçek ki çatlakları tamamen yok olmasını sağlayacak bir bakım ya da kür yoktur. Ancak düzenli olmak kaydı ile cilt bakımı yaparak oluşabilecek çatlakları engellenebilir.

Her gün düzenli olarak nemlendirici kremler kullanmak çatlak oluşumunu engellemektedir. Nemlendirici kremler cildin ihtiyacı olan ve her zaman alamadığı suyu vermekte ve cildin esneklik potansiyelini arttırmaktadır.

Çatlak için engelleyici diğer bir faktör ise su içmektir. Vücudumuzun 4 te 3ü sudur. Vücutta ki suyun azalması metabolizmamızı yavaşlattığı gibi çatlak oluşumuna da neden olacaktır. Bolca su için, su içmekten bıkmayın. Su sadece çatlak için değil birçok faydası olduğu herkesçe bilinmektedir. Su, çatlak oluşumuna etkili olan su kaybını yok etmek için yapılacak en önemli faktörlerden biridir.

Öğünlerinizde Vitaminlerle zengin yiyecekler tercih edin. Vitaminler tüm vücudunuza yararı olduğu tartışılmaz bir gerçektir. En çokta A, E, C vitaminleri çatlaklardan kurtulmak için en çok faydası olacak vitaminlerdir. Portakal suyu, nar suyu, limon suyu, havuç suyu tüketimi, çatlak oluşumu engellediği gibi oluşmuş olan çatlakların yok olmasını sağlayabilmektedir.

Kilo vermemize yardımcı olan spor yapmak aynı zamanda çatlak oluşumunu engellemektedir. Spor çeşitlerinden biri olan yürüyüş yapmak bacakları sıkıştıracağından ötürü bacaklarda çatlak oluşmasını engelleyecektir. Ancak en az 30 dakikalık yürüyüşler bacakların sıkılaşmasına ve çatlakların azalmasına yardımcı olur. Her gün yapılan 30 ar dakikalık yürüyüşler hem fit bir vücudunuzun olmasını sağlayacak hem de çatlaklarınızdan sizi arındıracaktır.

Sürekli olarak alınıp verilen kilolar en büyük çatlak sebeplerinden biridir. Mümkün olduğu kadar kilonuzu sabitlemeye çalışın. Bu hem sağlığınız açısından size yararı olacaktır hem de bacaklarınızda ya da karın bölgenizde oluşabilecek çatlakları engelleyecektir.

Herkesçe bilinir ki hamilelikte mutlaka çatlak oluşmaktadır. Bunu en aza indirebilmek ya da engelleyebilmek için kilonuzu düzenli muayene olduğunuz doktorunuzun izin verdiği aralıkta tutmaya dikkat etmelisiniz.

Güzel bir cilde ve vücuda sahip olmak istiyorsanız mutlaka yediklerinize dikkat etmelisiniz. Yağlı yiyeceklerden ve karbonhidrat yüklü besinlerden uzak durmak fit bir vücuda sahip olmanızı sağlayacağı gibi oluşabilecek ya da oluşmuş çatlaklardan kurtaracaktır.