60’lı Yaşlarda Kadın Olmak

Sağlığınız ve canlılığınız yerindeyse, 60 yaşından sonra 20-30 yıl daha dolu dolu yaşama umudunuz vardır. Emeklilikten sonra yaşama iyimser yaklaşmanız, gençler için bir örnek oluşturmanın, varsa çocuk ve torun­larınız için bir ilham kaynağı ve arkadaşlarınız için değerli bir dost olmanın size büyük mut­luluk verdiğini keşfetmenize olanak sağlaya­bilir.

Kendinizi tanıyorsanız ve ilerlemiş yaşın hareketinizi sınırlayan ve bağımsızlığınızı teh­dit eden tehlikeleri konusunda gerçekçiyseniz, kendinize yardım etmek için en iyi adımları atabilirsiniz. Tıptaki gelişmeler yardımcı olsa da (gelişmiş cerrahi, kalça ekleminin yenilen­mesi gibi yeni eklemler sağlar ve by-pass ameliyatları sayesinde kalplere yeni hayat verir), önlem almak tedavi etmekten her zaman daha iyidir.

UYANIK VE HAREKETLİ KALMAK

İleri yaştaki bir kadın için en iyi güçlendirici, sağlıklı bir yaşam biçimi ve olumlu tavırdır. Sigarayı bırakmak ya da alkol tüketimini azalt­mak için asla geç değildir. Besleyici yiyecek­ler yemeyi ve düzenli egzersiz yapmayı sürdürün. Yaptığınız egzersizlerin hareketli­lik durumunuza uygun olarak değiştirilmesi gerekebilir ama her gün yapacağınız sıkı bir yürüyüş hem ruhunuzu hem de bedeninizi canlı tutacaktır. Size uygun egzersiz için dok­torunuza danışmalısınız. Tıpkı gençler gibi, ileri yaştaki kadınlar da kendileri için en iyi egzersiz planını öğrenmek için kişisel eğitmeniyle bir seansa katılabilir.

Bedeniniz kadar, ruhunuzun da egzersiz yapması gereklidir ve şimdi ihmal ettiğiniz öğrenme fırsatlarını değerlendirmenin tam zamanıdır. Öğrenme birçok yaratıcı ve üretici saatlerin kapısını aralayabilir. Piyasalar, ileri yaştakilerin oluşturduğu pazar potansiyelini yeni yeni kavradığından, özel indirimli kurslar­dan yararlanın.
İleri yaştaki bir kadın gittikçe ev içine hapsolabilir. Bu durumda mümkünse ailenin ya da tıp veya sosyal hizmetlilerin desteği çok önemlidir. Daha hareketli kişilerden oluşan bir arkadaş grubu, ziyaretleriyle, kitap ya da videolar paylaşarak sizi canlı tutmaya yardımcı olur ve kendinizi yalnız ve sıkkın hissetmemenizi sağlar.

Genellikle zihinsel becerilerin her zamanki gibi çalışmasını engelleyen bir durum yoktur ve birçok yaşlı kadın okumak ve yazmaktan büyük zevk alır. Yerel bir tarih grubu anılarınızla ilgilenebilir ya da plak der­lemek zevkli bir etkinlik olabilir.

Yaşlanmanın kaçınılmaz bir parçası sevilen­lerin kaybedilmesidir. Hayat arkadaşınızın ölümü altından kalkılamaz bir darbe gibi görünebilir. Ölümün ardından gelen üzüntü ve depresyon bu yasın doğal bir parçasıdır. Ancak, üzüntünüzü yenemiyorsanız (birçok kadın duygularını gizler ve üzüntülerinden söz etmekte zorlanır), doktorunuz bu psikolojik çıkmazı aşmanıza yardım edebilecek birisini bulacaktır.

Destek ve Dostluk:

Arkadaşlarla sohbet etmek en iyi ilaçtır. İleri yaşlarda, aynı yaştaki kadınlar eski deneyimlerini paylaşabilir ve karşılıklı pratik ve moral destek sağlayabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Sitemap oktay usta yemek tarifleri kadın kadınca örgü kadın Saglik Yemek Tarifleri yemek tarifleri Sağlık saglik kadın örgü