Zekâda yaşa bağlı gelişmeler

Yaşa bağlı gelişme sürecinin incelenmesi zekânın bazı dönemlerde hızlı geliştiğini, belli bir yaştan sonra da zayıfla­dığını göstermiştir. Yeni doğan bebekte zekâ, gelişme sınırlan kalıtımla belirlenmiş bir gizilgüç olarak vardır.

Piaget’nin kuramına göre zekâ, 11-12 yaşlarına kadar hızlı bir gelişim gösterir. 2 – 5 yaşlar arasında bu hız çok yüksektir.

12 yaşından sonra gelişme hızı biraz düşmekle birlikte, olgunlaşma sınırına kadar devam eder. Zekâda olgunlaşma sınırı bireyler arasında farklılık gösterir. Yaklaşık 19 – 20 yaşlarında bu sınıra ulaşılır. Zihin gücü, bu yaşlarda gelişebileceği tavan sınırına erişmiştir.

19-20 yaşlarındaki zekâ ham bîr zihin gücüdür. Yaklaşık 40 yaşlarına kadar tekrarlar, alıştırmalar, araştırmalar ve deneyimlerle işlenir. 30 – 40 yaşlarındaki İnsanın zihin gücü bu deneyimlerle beslenmiştir. Genç bireye göre daha üstün netiliklere sahiptir. Bu yaş insanı daha temkinli hareket eder, düşünerek karar verir. Bu nedenle genç zihnin kıvraklığı, çabuk karar verme gücüne 40 yaşlarındaki insanda daha az rastlanır.

Yaklaşık 50 yaşlarından sonra zihin gücü zayıflamaya başlar. Yalnız bu yaş sınırları ortalama bir değerdir. Her zaman istisnalar söz konusudur. Ayrıca zekâyı kullanma, bu yaş sınırını çok daha ileri yaşlara götürebilir. Bir çok bilim adam 60 yaşından sonra eserler vermiştir. B. Russell (Felsefe, mantık, matema­tik v.b alanlarda eserler vermiştir.) 90 yaşında hâla dinamik bir zihin gücüne sa­hipti. Zekâyı kullanmama, 50 yaşlarından öncekinin gücünün zayıflama sebebi olabilir.

Zekâ bölümü farklı çocuklar arasında gelişme, olgunlaşma ve gerileme yaşlarında farklılıklar görülmüştür. Zekâ geriliği olan çocuklarda zekânın gelişme hızı yavaştır, olgunlaşma sınırına daha erken yaşlarda (Örneğin 14-15) girilir. Üstün zekâlı çocuklarda gelişme daha hızlıdır, olgunlaşma sınırına daha ileri yaşlarda (Örneğin 22 – 23) girilir.

Konuyu anladığınızı aşağıdaki sorularla denetleyiniz.

1. Zekâyı hangi etkenler belirler?
2. Kalıtım ve çevreyi tanımlayınız.
3. Zekâda kalıtımın etkisinin araştırılması ile ilgili örnek veriniz.
4. Zekâda kalıtım ve çevre etkileri nasıl belirlenebilir?
5. Zekânın en hızlı geliştiği dönemleri belirtiniz
6. Genç ve yetişkin arasında zekâ gücü bakımından nasıl fark olabilir?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Sitemap oktay usta yemek tarifleri kadın kadınca örgü kadın Saglik Yemek Tarifleri yemek tarifleri Sağlık saglik kadın örgü