Öfkeyle Başa Çıkmak

ÖFKEYLE BAŞA ÇIKMAK
Öfke, olumlu ya da olumsuz olabilecek bir duygudur. Bir haksızlık karşısında bazı şeyleri iyileştirmenize neden oluyorsa, öfke olumlu olabilir. Ancak olumsuz öfke, özellikle hid­det ve hatta fiziksel şiddete dönüşürse, yıkıcı bir güç olabilir. Bu tür hiddet kabul edilemez. Duyguları bu yolla dışarı vurmak, denetimin tam anlamıyla kaybedildiğinin bir işaretidir. Kişiler arası bir ilişkide meydana gelirse, onarılmaz yaralar açabilir.

Çocukları tarafından çileden çıkarılan an­neler, çocuğa vurmak yerine minderleri yum­ruklayarak öfkelerini dindirebilirler. Taşkınlığınızın çocuğunuza zarar verebileceğini düşünü­yorsanız ya da şiddet içeren bir ilişkiniz var­sa, uzmanlardan yardım istemelisiniz. Her şeye gitgide daha çok kızdığınızı hissediyorsanız, bu, çok yüksek stres düzeyinin bir göstergesi olabilir.

Bazı insanlar öfkelerinin gerçek nedenini bilmezler. Çeşitli nedenlerden dolayı kızgın­lık ya da düşmanlık sinsi sinsi birikmiş olabi­lir ve öfke başka bir şeye (genellikle başka bir kişiye) yöneltilir. En kötü öfke türü kişinin kendine yönelttiğidir. Bu, kişinin kendine zarar vermesine neden olabilir ve derhal uzman yardımı gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Sitemap oktay usta yemek tarifleri kadın kadınca örgü kadın Saglik Yemek Tarifleri yemek tarifleri Sağlık saglik kadın örgü