Liderlik ve Çeşitleri

Liderlik ve Çeşitleri
Grup içindeki farklılaşma, liderin varlığını gerekli kılar.
Her grupta statü ve rollerin oluşturduğu bir hiyerarşi vardır. Bu hiyerarşinin tepesinde (ya da merkezinde) bir kişi bulunur.lşte bu kişiye lider denir.

Lider, içinde bulunduğu grubun (ve toplumun) tutum ve davranışlarını etki­leme gücüne sahiptir. Bu nedenle bütün liderler, bir ölçüde, planlama, yürütme, ilişkileri denetleme, grubu temsil etme, uzlaştırıcılık gibi roller üstlenirler. Peki niçin bazı kişiler lider oluyor da diğerleri olmuyor?

Bu sorunun birbirine zıt iki cevabı vardır: Birincisine göre, kişiyi lider yapan sahip olduğu kişisel özelliklerdir. İkincisine göre, kişiyi lider yapan içinde yaşadığı ortam ve ihtiyaçlardır.
Dikkat edilirse, bu iki yaklaşımın da tek yanlı olduğıu görülür: Kişinin lider olabilmesi için, hem belli kişisel özellikler, hem de elverişli bir ortam gereklidir.

Genellikle iki tip liderlik vardır: Otokratlk liderlik, demokratik liderlik.
Otokratik lider, grupta oldukça belirleyicidir. O, grubun tek hâkimidir. Grubu tek başına yönlendirir. Üyelerle arasındaki ilişkiler sınırlıdır. Örneğin, ataer­kil aile reisi gibi. Demokratik lider ise, görevini grubun ortak iradesinden alır. Bu nedenle kararları tek başına vermez. Araştırmalar, demokratik lider tipinin grupta daha etkili olduğunu göstermiştir. Çünkü bu tip, grup tarafından benimsenmiş lider tipidir.

Birey, yaşadığı toplumdan hem etkilenir, hem de onu etkiler. Kişinin düşünce dünyası, işte bu etkileşimle oluşur. Bu yüzden, birey, davranışlarının çoğunu, özellikle başkalarıyla ilişkilerini düşünce yapısı çerçevesinde gerçekleştirir. Örneğin x, yerli filmler seyreder, yabancı filmlerden hoşlanmaz. Bu tür filmlerin insanı olumsuz yönde etkileyeceğini düşünür. Bu nedenle, yerli film şirketlerinin vakıflarına katkıda bulunmak gerektiğini ileri sürer.

Bu örnekte görüldüğü gibi, “bireyin kişilere, nesnelere, olaylara ve ortama olumlu ya da olumsuz tepkide bulunma eğilimlerine tutum denir. Bu, oldukça kalıcı bir eğilimdir, birey, onu uzun süre korur.
Önyargı ise, genellikle “haklılığı kanıtlanmamış bir tutuma işaret eder. Duygusal yapısı ağır basar. Temel özelliği, insanları, birtakım kalıplaşmış yargılara dayanarafevkatı bir biçimde gruplamasıdır. Örneğin, çingenelerin cahil, tembel ve hırsız olduğunun öne sürülmesi, böyle bir önyargının ifadesidir.
önyargılar da tutumlar gibi, aile ve çevrede öğrenilerer

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Sitemap oktay usta yemek tarifleri kadın kadınca örgü kadın Saglik Yemek Tarifleri yemek tarifleri Sağlık saglik kadın örgü