Kadınlar, Olumlu Bir Tutum Geliştirin

Yaşamları boyunca kadınlar diğer kişilerin tutum ve gereksinimleri karşısında savun­masız kalabilir. Bu etkiler kadının çocuklu­ğundan, içinde yetiştiği kültürden, kurduğu ilişkiler kadına ve onun rolüne kendince değer biçen toplumdan kaynaklanabilir.

Günlük yaşamınızda canınızı sıkan şeylerle sorunlara verdiğiniz tepkiler, bu etkilerin olumlu olup olmadığını, fiziksel zarara neden olmadan duygularınızı ifade edip edemediği­nizi gösterebilir. Zor durumları sakin ele alı­yorsanız ve ipin ucunu kaçırmıyorsamz, so­runları sizi etkilemelerine izin vermeden çözmek için çocukluğunuzdan başlayarak gerekli araçlarla donatıldığınızdan emin olabilirsiniz. Düşünceler duygusal durumunuzu be­lirler ve bu sonunda fiziksel sağlığınızı etki­ler. Zaman zaman duygularınızı dizginlemek, stres belirtileri olan kalp atış hızınızı, kan basıncınızı ve kas gerginliğinizi artırır.

BİLİŞSEL YENİDEN YAPILANMA
Farkında olmayabileceğiniz olumsuz düşünce kalıplarınızı açığa çıkarabilmek için, bilişsel terapi ilkelerini uygulayabilirsiniz. Bu ilkeler, bilincinde olmadığınız, yaşamınızı renklendiren otomatik düşünceleri açığa çıkarmanızı sağlayabilir. Bu keşif yöntemi, toplumsal olarak şartlandırılmış olumsuz düşüncelere (örneğin bedenleri ve kendi değerleriyle ilgili) eğilimli olduklarından, özellikle kadınlara uygundur. Moralinizdeki düşüşün nereden kaynaklandı­ğını ve özsaygınızı nasıl kaybettiğinizi anlamak için ilk adım, bu düşünceleri çözümlemektir. Örneğin, başvurduğunuz bir işe alınmaz ve ardından “Ben işe yaramazın biriyim” derseniz, uzun sürecek bir sorun yaratırsınız. Sevgilini­zin sizi aldattığını anlar ve ona kızmak yerine “Sevilmeyi hak etmiyorum” derseniz, suçu üstünüze almış olursunuz.

KENDİNİ TANI
Bilişsel yeniden yapılanmanın amacı, bu olum­suz düşüncelerin ardında yatanları ortaya çıkarmak; bunlardan kurtulmak ve yerine daha doğru ve sizi güçlü kılacak düşünceleri koy­maktır. Sorununuz ister çocukluk yıllarınızdan (anne, baba, kardeş ya da öğretmenin tutu­mundan) isterse şu anki kötü korkularınızdan kaynaklanıyor olsun, değiştirmek için hemen işe koyulabilirsiniz.

Önce olumsuz düşünceyi belirleyin ve ar­dından kendinize dört soru sorun: Bu düşünce stresimi artırıyor mu? Bu düşünceyi nereden öğrendim? Bu düşünce mantıklı mı? Bu düşünce doğru mu?
Yanıtlarken acele etmeyin. Kendinize yardımcı olmak için düşüncelerinizi kağıda dökebilir ya da yakın bir arkadaşın veya tera­pistin yardımını isteyebilirsiniz. Sorununuzu konuşabileceğiniz küçük bir gruba da katı­labilirsiniz.

İLERLEMEK
Yaşam boyu süregelen her şeye olumsuz bak­ma alışkanlığı birden düzelmeyebilir; ancak tutumunuzu değiştirmek için harekete geçer­seniz, sonucunu hemen görürsünüz.

İşe, yaşamınızdaki olumlu ve olumsuz şeylerin dengesini bir kağıda yazarak başlayın. Sevdiğiniz ya da hoşlandığınız şeylerin düşündüğünüzden çok fazla olduğunu görüp şaşırabilirsiniz. Olumsuzlara gelince, bunların size zevk vermesi için gerekli zamanı ayır­mamış olabilirsiniz. Bunu şimdi düzeltebilir­siniz.

Değiştirebileceğiniz bütün olumsuzlukları belirleyin (fiziksel yapınızı geliştirmek, yeni arkadaşlar, hobiler ya da belki yeni bir iş bul­mak). Bunların hiçbiri çözüm olmuyorsa, dep­resyon geçiriyor olabilirsiniz ve doktorunuzu görmeniz gerekir. Depresyon tedavi edilebilir.

GÜNLÜK TUTMAK
En derin duygu ve düşüncelerinizi yazmak kendinizi tanımanıza yardımcı olabilir. Gün­lük tutmak da denebilecek bu işlem, içinizde saklı duran kızgınlık ya da korku gibi derin duygularınızın açığa çıkmasına yardımcı olabi
lir. Bu, bilmediğiniz bir şeyin sizi rahatsız edip etmediğini ve yaşama olumlu yaklaşmanızı engelleyip engellemediğini anlamanın bir yoludur.

Fiziksel olarak sağlıklıysanız, günlük yaşamınızda karşılaştığınız en stresli olay ya da süregelen sorun üzerine yazın. Şu anki sıkıntılarınızın geçmiş olayların bir sonucu olduğunu düşünüyorsanız, geçmişinizdeki travma anlarıyla ilgili yazın. Bunun için 20 dakikanızı ayırın. Olanları ve olanlarla ilgili o zaman ya da şimdi neler hissettiğinizi yazın. Deneyimi anlamanıza yardımcı olması için gerçekler kadar duygular da önemlidir.

Yararlı olduğunu düşünüyorsanız, bu işlemi üç ya da dört gün, hatta bir hafta boyunca yineleyin. Bunu, karar vermek için bir işlem olarak da kullanabilirsiniz. Yaşamınızda bir yol ayrımına gelmişseniz ve bir ilişkiyle ya da fi­ziksel sorunla ilgilenmeniz gerekiyorsa, so­runla ilgili ne hissettiğinizi yazmak, sorunu anlamanıza yardımcı olabilir. Yalnızlık ve mut­suzluğunuzdan sıyrılabilir ve sizin için doğru olan kararı almak için gerekli gücü kendinizde bulabilirsiniz.

Sağlık sorunu olan kadınlar, bedenleri tarafından hayal kırıklığına uğratıldıklarını düşündüklerinde çok güçlü bir öfke duyarlar. Örneğin, adet öncesi sendromunun denetimi kaybetmelerine neden olmalarından nefret ederler. Kısırlarsa, bebek sahibi olamadıkları için bedenlerine karşı öfke duyarlar. Meno­poz döneminde utanç verici belirtilere kızarlar. Bunların ötesine geçmenin yolu, günlük tuta­rak kızgınlığı kabullenmek ve ardından kız­gınlığı kendi safınıza katmak için hakkını ara­mayı öğrenmektir (soldaki kutuya bakın).

KENDİNİZE OLUMLU BİR AÇIDAN BAKIN
Küçük küçük başlaya­rak kendinize iyi dav­ranın. Evden çıkma­dan, işe gitmeden ya da arkadaşlarınızla buluşmadan önce de­rin derin soluk alın, aynaya bakın ve gü­lümseyin. Gülümseme eylemi duygularınız üzerinde fiziksel etki yapar.

Dostlarla konuşmak
Kendini ifade etmek ve duygu ve korkularınızı açıklayabilmek sağlık işaretidir. Duygularını­zı daha iyi anlayabil­mek için, yakın bir ar­kadaşınızla konuşabi­lir ya da düşünceleri­nizi kağıda dökebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Sitemap oktay usta yemek tarifleri kadın kadınca örgü kadın Saglik Yemek Tarifleri yemek tarifleri Sağlık saglik kadın örgü