İtaat Etme

İtaat Etme
Bireyin, başkaları istediği için şöyle ya da böyle davranmasına itaat etme denir.

Konuyla ilgili bir deney yapılmıştır. Bu deney, hiç tanımadığı birisine eziyet etme, acı verme emri alan birisinin, buna ne derece itaat edeceğini belirleme amacıyla yapılmıştır.
Söz konusu deneyin sonucu ilginçtir: Deneklerin yüzde 65’i şok vermeyi sonuna kadar sürdürmüştür. Bu durum, insanların sadist olduklarını mı gösterir? Hayır; bu, insanların, kişilik özellikleri açısından bağımsız ya da bağımlı olma­larıyla ilgilidir: Birinci tipler, kendilerine güvenen, doğruyu yanlışı ayırmaya çalışan, emirleri tartarak hareket eden tiplerdir. İkinciler ise aksine kolay etki altına giren kişilerdir.
Yalnız bu ayrım, genel geçer bir doğru kabul edilmemelidir. Bir bireyin, bir durumda itaat ettiği, başka bir durumda ise başkaldırdığı görülebilir. Bu nedenle, söz konusu deneyin sonucu, bir sosyal etki olan itaat etme ile açıklanabilir.

– İtaati Artıran Faktörler
İtaat etmeyi artıran faktörlerin neler olduğu araştırılmış ve birtakım bulgular elde edilmiştir. Bunlar içinde şu ikisi dikkat çekicidir:
– Ödül, tehdit, ceza ve durumdan kaynaklanan baskıların itaat etmeyi artırıcı bir rol oynaması,
– İsteğin büyük ya da küçük olmasının itaati etkileyici bir rolü bulunması. Örneğin, ilkin küçük bir istekte bulunduktan sonra, büyüğü istediğinde sonuç alınabiliyor. Tersi de olabiliyor; yani çok büyük bir istekten sona, küçük bir şey is­teme itaati artırabiliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Sitemap oktay usta yemek tarifleri kadın kadınca örgü kadın Saglik Yemek Tarifleri yemek tarifleri Sağlık saglik kadın örgü