Grup Normlarının Oluşumu

Grup Normlarının Oluşumu
Sosyal etkinin rolünü ve önemini daha iyi görmek için Muzaffer Şerifin grup normunun oluşumunu açıklayan deneyine eğilmekte yarar vardır.

M. Şerif, otokinetik etki diye bilinen görsel algı yanılsamasından yarar­lanmıştır. Otokinetik etki, büsbütün karartılmış bir ortamda, hareketsiz duran bir ışıklı noktanın hareket ediyormuş gibi görünmesidir. (İllüzyon)
M. Şerif, bu araştırmasında, birbirini hiç tanımayan, bir grup içinde bulun­mamış kişileri denek olarak kullanmıştır. Denekler, karartılmış bir odaya alınmışlar; kendilerine kısa aralıklarla küçük bir ışık gösterilmiştir. Işığın her gösterilişinde, onun hangi yönde ve ne kadar hareket ettiği sorulmuştur.

Araştırmanın ilk aşamasında, her deneğin birbirini tutmayan sayılar verdiği, fakat bir süre sonra belli bir sayıda karar kıldığı ve ışığın hep o kadar hareket ettiğinin söylendiği görülmüştür. Aslında, ışık yerinden oynamamış, aynı noktada durmuştur. Bu nedenle, verilen uzunluğun şu ya da bu kadar oluşunun hiç önemi yoktur. Önemli (ve ilginç) olan, her deneğin belli bir norm (standart) geliştirip ona uymasıdır.

Araştırmanın ikinci aşamasında, aynı denekler, birkaç kişilik gruplar halinde karanlık odaya alınmışlardır. Işığın her gösterilişinde, ne kadar hareket ettiğini yüksek sesle söylemeleri istenmiştir. Sonuç ilginçtir: Önce farklı normlar geliştirmiş; kişiler, biraraya geldiklerinde, grup halinde ortak bir norm (standart) oluşturmuşlardır.
Son aşamada, aynı denekler, karanlık odaya yine tek tek alınmışlar; deney tekrarlanmıştır : Denekler, yalnız olmalarına rağmen, ilk aşamada geliştirdikleri normları kullanmamakta, grup normuna bağlı kalmaktadırlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Sitemap oktay usta yemek tarifleri kadın kadınca örgü kadın Saglik Yemek Tarifleri yemek tarifleri Sağlık saglik kadın örgü