Depresyon

İyi bir tedavi doğru tanıyla başlar. Depresyon başlı başına bir hastalık olarak ortaya çıkabileceği gibi başka hastalıkların seyri sırasında da, hatta o hastalık daha kendini göstermeden de oluşabilir. Bu yüzden depresyona neden olan diğer hastalıkların ekarte edilmesi gerekir. Depresyon için çok değişik tedavi şekilleri var. Antidepresan ilaçlar ve psikoterapiler bunların başında gelir. İlk tercihin hangisi olacağına hastanın durumuna bağlı olarak psikiyatrist karar verir, ideal olanı hem ilaç tedavisinin hem de psikoterapinin birlikte götürülmesidir. Daha ağır veya bu tedavilere cevap vermeyen hastalarda başka tedavi teknikleri kullanılır. Bunların başında halk arasında ‘şok tedavisi’ olarak bilinen ‘elektro konvulsif terapi gelir. Bu teknikte, depresyon hastasına anestezi altında kontrollü olarak epilepsi benzeri bir nöbet geçirtilir. Sanılanın aksine çok güvenilir bir tedavi şeklidir. Çok az yan etkisi vardır. Tedavi etme gücü hem ilaçtan hem de psikoterapiden daha yüksektir. Bu avantajlarına ilave olarak, etkisi ilaçlara ve psikoterapiye oranla çok daha kısa sürede ortaya çıkar. Bugün daha ziyade deneysel olarak kullanılan yeni tedavi teknikleri de ortaya çıkıyor. Şimdilik öne çıkanlar transkraniyal manyetik stimülasyon, derin beyin stimülasyonu, vagus sinir uyarısı yöntemleridir.

Hormonlardaki bozukluklar depresyon nedeni mi?
Prof. Dr. Mert Savrun: Hormonlarla beyin arasında çok sıkı bir ilişki var. Bu yüzden hormonlarımızdaki değişiklikler direkt beyni etkileyerek birçok zihinsel bozulmayla beraber depresyona da neden olabilir. Tiroid bezi, böbrek üstü bezi gibi hormon salgılayan organların bozukluklarında depresyona sık rastlanır. Aynı şekilde hormonal değişikliklerin yoğun olduğu hamilelik sonrasmda ve menopozdan sonra da depresyon görülme sıklığı artar.

İlaçlar Depresyona Yol Açar mı?

Prof. Dr. Mert Savrun: Bazı kalp ve tansiyon ilaçları, kortizon, kanser ilaçlarının bir kısmı, hormonal ilaçlar, bazı ağrı kesiciler, bazı antibiyotikler yan etki olarak depresyona neden olabilir. Bu durumda yapılması gereken eğer mümkünse ilacı değiştirmektir.

Depresyonun türleri var mı?
Prof. Dr. Mert Savrun: Evet. En sık görüleni, şimdiye kadar bahsettiğimiz hastalık olan bizim kısaca depresyon dediğimiz majör depresyondur. Bir de bipolar bozukluk var. Eğer bir kişi depresyon geçirmeden önce hayatının herhangi bir döneminde birkaç hafta boyunca aşırı neşe, çok konuşma, aşırı cinsel istek artışı, hesapsız kitapsız para hara harcama gibi bir tablo yaşamışsa mevcut depresyonunu bipolar bozukluğun depresyonu olarak değerlendiririz. Bu ayrım çok önemli. Çünkü majör depresyonla bipolar bozukluğun tedavisi çok farklıdır. Aynı tedavi yapılırsa telafisi güç sorunlar ortaya çıkabilir.

Mevsimsel depresyon da var mıdır?
Prof. Dr. Mert Savrun: Mevsimsel depresyon özellikle sonbahar ve kış aylarında ortaya çıkar. Bu hastalıkta kullanılan özel ışık kaynakları vardır. Bazen sadece güneş ışığından daha fazla istifade etmek amacıyla yapılan açık havadaki uzun yürüyüşler bile hastalığın tedavisine yeterli olabilir. Bir başka depresyon tipi distimi’dir. Distimi depresyondan daha az şiddetli, erken yaşlarda başlayan, genellikle aralıksız devam eden, kendini sürekli mutsuzluk şeklinde gösteren bir hastalıktır. Hafif seyrettiğinden çoğu zaman gözden kaçabilir. Ancak hastalığın biteviye devam etmesi, yaşam kalitesini belirgin şekilde bozması mutlaka tedavisini gerektirir.

Depresyon mutlaka tedavi edilmeli mi?
Prof. Dr. Mert Savrıuı: Psikiyatrik hastalıklar içinde en kolay tedavi edilenlerin başında depresyon gelir. Depresyon ataklarla seyreden bir hastalıktır. Uygun tedavi edilmemiş her atak bir tortu bırakarak geçer. Bu nedenle depresyon daha başlar başlamaz, yani ilk atak sırasında tedavi edilmesi gereken bir tablodur. Tedavisiz geçen her atak, iyileşmeyi daha da güçleştirir.

İlaçlar bağımlılık yapar mı?
Prof. Dr. Mert Savrun: Depresyon tedavisinde kullanılan antidepresan ilaçlar bağımlılık yapmaz. Zaten hangi ilacın bağımlılık yaptığını hangilerinin yapmadığını anlamak çok kolaydır. Bağımlılık yapan ilaçlar yeşil reçeteye yazılır. Eğer size yazılan ilaç yeşil reçeteye değil de normal reçeteye yazılmışsa bilin ki bağımlılık yapmıyordur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Sitemap oktay usta yemek tarifleri kadın kadınca örgü kadın Saglik Yemek Tarifleri yemek tarifleri Sağlık saglik kadın örgü