Kadınların Net Adresi

Çocuğunuzu Sevgiyle Büyütün

  • 24 Şubat 2011
  • Çocuğunuzu Sevgiyle Büyütün için yorumlar kapalı
  • 2.857 kez görüntülendi.
Çocuğunuzu Sevgiyle Büyütün

Daha anne olmadım ama herkesin bildiği ve annemin bana sık kullandığı bir cümle  Annelik başkadır, Annelik paha biçilemez bir duygu ve  eşi benzeri olmayan bir şefkat oyunudur. Annelik kutsal bir görevdir.  Kulağınıza aşina geldi öyle değil mi? Anneler bu yazım sizlerin şerefinize !

Mutlu bir çocuk büyütmenin olmazsa olmaz şartlarının arasında birçok neden vardır.0-3 yaş çocukları tek bir kelimeyle anlatabilirim: Emniyet. Çocuk, kendini güvende hissetmeli. 0-3 yaşın oyuncağını söyleyeyim mi? Mimikleriniz ve jestleriniz: “Neredeymiş benim bebeğim? Gel babası gel, bir, biir, biiir…” Bu tür sevgi sözcükleri sarf etmek. Ve dokunmak çok önemli. Bebek, 10. günden itibaren anne karnında sıvılara dokunarak kendi motor sistemini geliştirir. Orada dokunma duygusunu hissedemiyorsa, gelişemez.Hamileyken  babanın annenin karnına dokunmasını bile hisseder. Peki, bir çocuğa hiç dokunulmazsa ne olur?
Hissedemez, onun  size anne karnında daha çok ihtiyacı var unutmayın. Sevgiyle dokunulan çocuğun zihni gelişir, etrafı açılır. Onu iyi yetiştirmek için kitaba gerek yok.Sadece Sevgi ve Şefkat…

Bir çocuğa gereğinden fazla dokunmanın yanlış olduğunu bilirler.Aksine çok güzel bir şey bu.İçinizden geldiği gibi davranmak.Peki ya çalışıyorsak birden çok sorumluluklarımız varsa.Ona ikinizin özeli olan bir eşya, bir oyuncak verin.Onu siz gelene kadar yanından ayırmamasını söyleyin, çocuğunuza her an yanınızda olduğunuzu hissettirin.Ve sımsıkı sarılın ona.Öpün Öpün Öpün…Parfümünüz, onun kokusu olsun.İçinize sokun onu.

Bebeğinize dokunan siz olmaya çalışın.Yıkayın, yemek yedirin, onunla vakit geçirin ve en önemlisi asla sohpet etmeyi unutmayın.’Ama çalışıyoruz gerekli vakti ayıramıyoruz ‘ dediğinizi duyar gibiyim.Evet çalışmalısınız zaten, biz bayanlar üretken varlıklardır.Doğalarında vardır; üretmek, çalışmak, sorumluluk almak ve en önemlisi yönetmek. Erkekler de dahil olmak üzere herşeyi yöneten biz Bayanlarız.

Çalışıyor olsanızda onlara hep dokunun, öpün, onlara sizin için en kıymetli varlıklar olduğunu hissettirin. Sözlerinizle ifade edin ‘ Bebeğim seni seviyorum, Anneciğim ben sana aşığım, Sen benim en kıymetlimsin.. ‘ gibi. Kısacası annelik hiç izne ayrılmadan , emekli olmadan , yoğun , yorucu ve bir hayat boyu karşılık beklemeden sevgi vermektir.

Bende Seni Seviyorum Anneciğim…