Suda Doğum

Son 10 yıldır anne adaylarına doğum yapabilmeleri için çeşitli altarnatifler sunulmaktadır.Anne adayı ile doktorunun ortak kararları neticesinde doğum şekline karar verilmektedir.Son yıllarda anne adayları tarafından tercih edilen doğum altarnatiflerinden biride suda doğum.

Suda doğum anne adayının sıcak su doldurulmuş küvet görünümlü bir sistemin içersinde bebeğini dünyaya getirmesi işlemidir.Suda doğumun, küvet içine doldurulan sıcak suyun anne adayını doğum esnasında sakinleştirmesi ve kaslarının gevşetmesi sebebiyle doğumu kolaylaştırdığı gerekçesi ile tercih edildiği görülmektedir.

Anne adayları tercihlerine göre bazen rahmin açılmasıyla ve doğum sancılarının başlamasıyla gelişen dönemi sıcak su dolu küvette geçirip, bebeğin tam ana rahminden çıkıp, dünyaya geleceği anı küvet dışına cıkarak gerçekleştirirler, bazı anne adaylarıda hem rahmin açılıp doğum sancılarının başladığı dönemi hemde bebeğin ana rahminden çıkıp dünyaya geldiği anı küvet içinde kalarak suda doğum yaparlar.

Suda doğumun anne adaylarına faydaları nelerdir?

Suda doğum yöntemiyle doğum yaptıran merkezler sıcak suyun anne adayını rahatlattığını, kaslarını gevşettiğini ve böylece doğumun daha hızlı ve daha acısız,daha kolay gerçekleştiğini idda ederler.Anne adayının doğum esnasında suyun hem sıcak olması hemde kaldırma kuvveti sayesinde daha rahat hareket ederek kan dolaşımının hızlanmasını sağladığı böylecede ağrısının hafiflediği ve bebeğine giden oksijenin arttığı ifade ediliyor.Sıcak suyun insanlar üzerinde rahatlatıcı etkisi sayesinde anne adayının endorfin salgılamasıyla doğum anını kaygısız ve daha huzurlu yaşadığı düşünülüyor.Sıcak suyun perineyi elastik hale getirerek anne adayının doğum esnasında zorlanma yaşamısını engelliyor.

Suda doğumun riskleri var mıdır?

Suda doğum yapan anne adaylarının bebeğinin doğum kanalından çıkmasıyla suyla karşılama esnasında akciğerlerine su dolma riski vardır.Yani bebek ana rahminden cıktığı anda suyun içinde suyu nefes alarak akciğerlerine su solumuş olabilir. Normal doğumu tercih eden annelerin bebekleri doğdukdan sonra direk hava ile solunum yapıp hemen göbek kordunu kesilmektedir bundan dolayı suda doğum yapıldığında da bebek suyun üzerine çıkar çıkmaz göbek kordonuna zarar verilmeden kordon kesilmelidir.

Suda doğumun yapılmaması gerken durumlar varmıdır?

Evet vardır. Her anne adayı suda doğumu tercih edemez. Örneğin erken doğum vakalarında suda doğum yapılamaz,makat gelişinde suda doğum yapılamaz,herpez varlığı durumlarında,bebeğin olması gerekenden iri olduğu anlarda suda doğum yapılamaz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Sitemap oktay usta yemek tarifleri kadın kadınca örgü kadın Saglik Yemek Tarifleri yemek tarifleri Sağlık saglik kadın örgü