Normal Doğum

Anne adayı hamileliğinde 37 haftayı doldurduğunda annenin doğum sancılarının başlamasıyla bebeğin vajinal yoldan ilerleyerek rahimden çıkarak dünyaya gelmesine normal doğum denir.Bununla birlikte ortalama 24 haftayı dolduran bir anne adayının bu süreden sonrada vajina yoluyla rahim dışına çıkarak dünyaya gelen bebeği normal doğum sayılır.Aradaki fark 37 haftadan önce dünyaya gelen bebeğin erken doğum adı altında dünyaya gelmesidir.Eğer ki bebek 24 haftadan da önce dünyaya elmişsse buna düşük denir.Tıp alanındaki gelişmeler sayesinde 24 haftadan da önce doğan yani düşük olarak nitelendirilen şekilde doğan bebekler bakıma alınır ve yaşama olasılığı genelde yüksektir.

Normal doğum ile dünyaya gelen bebek doğdukdan yarım saat içinde bebeğin ekleri yani plasenta ve zarlar kendiliğinden rahimden dışarı atılması gerekir.Normal doğum esnasında 500 ml kadar kan kaybedilebilir.Ve ortalama 24 saat içinde normal doğum gerçekleşir.

Normal doğum yapacak olan anne adayı normal doğum anını aşam aşama şu şekilde yaşar:

Anne adayı ilk başta belli belirsiz kasılmalar yaşamaya başlar.Adaleleri yukarıdan aşağıya doğru dalgalar halinde kasılmaya başlar ve bebeği bu kasılmalar bebeği rahim ağzına doğru iter.Bebeğin içinde olduğu su kesesi kendiliğinden yırtılır yada doktor tarafından doğum hızlansın diye yırtılır.Su kesesinin doğum sancısı başlamadan yırtılırsa doğum başlayacağının işaretidir.Aynı zamanda rahim ağzındaki tıkacın kendiliğinden atılmasıda doğumun başlayacağının sinyalidir.

Anne adayında düzenli rahim kasılmaları başlar.İlk etapda bu kasılmalar 10-15 dakikada bir olur bir süre sonra sıklaşmaya başlamasıyla ağrılarda şiddetlenir.Kasılmalar 10-15 dakikadan 2-3 dakikada bir olmaya başlar ve 1 dakika kadar sürmeye başladığı an rahim ağzı açılır ve bebek doğum kanalında ilerlemeye başlar.Bu dönem anne adayının ilk doğumuysa ortalama12 ila 14 saat kadar devam eder ilk doğumu değilse bu süre daha azdır.Anne adayı içinde en ağrılı dönem bu dönemdir.

Bebek rahim içersinden çıkmaya başlar bu arada rahim ağzı 10 cm açılmıştır.Daha önce doğum yapmış kadınlar bu anı kısa sürede atlatırken ilk doğumunu yapan kadınlar bu anı süre olarak biraz daha uzun yaşar.

Anne adayı ağrının en şiddetli olduğu anda derin nefes alır ve ağzını kapatarak kuvvetle ıkınır.Çenesini göğsüne dayayarak bütün gücüyle ıkınarak bebeği iter.Ikınmayı ağrı boyunca sürdürür ve ağrı geçince gevşer bir sonraki ağrıya kadar enerji toplar.Bebeğin başı gelmeye başladığında anneye ıkınmaması söylenir ancak anne istemsiz şekilde ıkınma eğilimine girer bunu önlemek için anneye ağzını açarak kuvvetli şekilde nefes alıp vermesi söylenir.Bu esnada doktor bebeğin başını sağlıklı şekilde anneden çıkmasını sağlar.

Bebeğin başı doğunca doktorlar yada hemşireler bebek rahat nefes alsın diye bebeğin ağzını burnunu silerler.Bebeğin başından hafifçe tutan doktor önce bir omzunu sonra diğer omzunu çıkarır sonrada bütün vücudun doğmasını sağlar.

Bebek doğduğunda göbek kordonu ile anneye bağlı olarak doğar.Doğumun hemen arkasından kordon hem anne tarafından hem bebek taradan bağlanır ve ortasından kesilir.Ve artık bebek bağımsız olarak dünyadır.

Bebek anneden ayrıldıkdan sonra bebeği ana rahminde besleyen plasentanın ve bebeği saran zarın çıkması sağlanır.Plesantanın çıkması ile tam olup olmadığı teyit edilir.Bu işlemler 10-15 dakika ve ağrısız olarak tamamlanır.

En son olarakda rahim ağzında yırtık ve kanama olup olmadığı kontrol edilerek sorun yoksa anne dinlenmeye alınır .İlk doğumlarda genellikle epizyotomi açılır ve dikilir.Normal doğum böylece gerçekleştirilmiş olur.

Normal Doğum Videosu:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Sitemap oktay usta yemek tarifleri kadın kadınca örgü kadın Saglik Yemek Tarifleri yemek tarifleri Sağlık saglik kadın örgü