ENDOMETRİUM NEDİR

Merhaba Doktor Bey;
Ben 57 yaşındayım ve 7 yıl önce menapoza girdim. 6-7 ay önce lekelenme şeklinde hafif kanamalarım oldu. az mevsimi olduğu için sıcaktan olduğunu düşündüm. Ama sonra doktora gittim. Doktor tüpün içinde hap şeklinde kapsülller verdi ve bunları vajinaya yerleştirerek kullanmamı söyledi. Bu ilacı kullandığımdan mıdır bilmem o lekelenmeler bitti.
Daha sonra vajinamın sağında acı ve bazen ilişki sırasında hafif acı şikayetiyle doktora başvurdum. Rahim içinden sıvı aldılar patoloji sonucu çıktı. Şöyle Ki:
sitoloji raporu
SPESMEN TÜRÜ VE ALINDIĞI BÖLGE
Konvensiyonel yayma(Pap test, Servikal
SPESMEN YETERLİLİĞİ
Değerlendirme için yeterli, endoservikal komponent var.
AÇIKLAMA-SONUÇ
İntraepitelyal lezyon ve malignite açısından negatif
Reaktif değişiklikler, inflamasyon
Atrofi bulguları

Bugün biyopsi için parça aldılar. 10 gün sonra belli olacak. Doktor izleme formuna endometrium diye yazmış.Aydınlatırsanız sevinirim.

Doktorumuzun Cevabı

Rahim iç zarı olarak bilinen endometrium, her adet kanamasında rahim içinden dökülen dokudur, problem yok sonuçlarınızda biopsi sonucunuzu konuşalım.saygılarımla.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. filiz dedi ki:

  41 yaşındayım yaklaşık br ay önce kanamam durmadığı için kürtaj olarak parça alındı ve pataloji raporunda şu veriler yazıyor mat cinsi endometrium tanı kısmında kavum uteri p/c materyali; geç sekretuar endometrium,kan ve fibrin yıkım ürünleri. endoservikal kanal küretaj materyali ;kronik servisit,endometriuma ait epitelyal fragmanlar bunun anlamı yani ilaçla mümkünmüdür yoksa operasyonmu geçirilmesi gerek çünkü bebekde istiyorum yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler…

 2. handan yalınyay tetik dedi ki:

  merhaba kolay gelsin 2 hafta önce çikulata kisti aldırdım biopsiye gönderildi;
  BİOPSİNİN ALINDIĞI YER: sol ever büyüklüğü 3,5 cm küçüğü 1,5 cm çapında kist çeperi görünümünde yer yer kanamalı dokulardır.4p
  ENDOMETRİUM:4cc kadar kanamalı ,yumuşak kıvamlı duku parçaları T1k
  MİKROSKOBİK BULGULAR:1- sol evere ait kesitlerde luteinize hücrelerle döşeli lümeni kanamalı kistik yapılar izlenmiştir.
  2- kesitlerde endometrium mukozalarındavakuolize epitelle döşeli ,bir kısmı dilate, bir kısmı uzamış glandlar stromada ödem decidualisyon ,sipiral arteriollerde belirginleşme gözlenmiştir.
  TANI: 1- solover , eksizyon:
  corpus hemorajıcum kisti.
  2- endometrium, biopsi
  geç sekretuar endometrium.

BİR YORUM YAZ
Sitemap oktay usta yemek tarifleri kadın kadınca örgü kadın Saglik Yemek Tarifleri yemek tarifleri Sağlık saglik kadın örgü