Kadınların Net Adresi

Doğumda Bebeğin Makattan Gelmesi

  • 23 Ekim 2014
  • Doğumda Bebeğin Makattan Gelmesi için yorumlar kapalı
  • 6.168 kez görüntülendi.
Doğumda Bebeğin Makattan Gelmesi

Makattan gelme: Leğen kemiğine ilk önce bebeğin kalçasının ya da ayak veya ayaklarının girmesi durumuna makattan gelme pozisyonu denir. Makattan gelme doğum sırasında bebeğe sorun çıkarabilir ve dolayısıyla sizde de komplikasyonlara neden olabilir. Makattan gelen bebeklerde göbek kordonu sarkması sık görülen ve ciddi bir sorundur. Aynca, bebeğin başının leğen kemiğine sığıp sığmayacağından emin olmak da mümkün değildir. Baş bebeğin en geniş ve en az sıkıştırılabilir yeridir. Bebeğin vücudu dışarı çıkmış olsa bile, başı sıkışıp içeride kalabilir.

Tedavi Doktorunuz, bebeğin makattan gelme pozisyonunda olduğunu doğum süreci ve doğum başlamadan önce bilirse, bebeği doğru
pozisyona döndürmeye çalışabilir. Bu tekniğe eksternal versiyon (bebeği baş aşağı çevirme) adı verilir. Bebek eğer leğen kemiğinden çok içeride değilse, doktorunuz, öne veya arkaya doğru takla atabilsin diye sadece bebeğin başını yönlendirerek baş aşağı pozisyona makattan gelmeçevirmeyi başarabilir. Eksternal versiyon tekniği işe yaramazsa, sezaryene başvurma ihtiyacı doğabilir. Makattan gelerek doğan bebeklerde herhangi bir sağlık sorunu olmamakla birlikte, son zamanlardaki bulgular, sezaryenle doğumun birçok bebek için genellikle daha güvenli bir yol olduğunu göstermektedir. Bunun istisnası ikiz doğumlarda ikinci bebeğin makattan gelmesidir.