Kadınların Net Adresi

Doğum Sonrası Bebek İçin Gerekli Olanlar

  • 20 Ağustos 2011
  • Doğum Sonrası Bebek İçin Gerekli Olanlar için yorumlar kapalı
  • 5.488 kez görüntülendi.
Doğum Sonrası Bebek İçin Gerekli Olanlar

Hazırlığınızı zamanında yapın. Anne olacak bazı genç kadınlar bebek için gerekil şeyleri doğumdan önce alıp bir kenara koymayı İhmal ederler, boğumdan sonra bunlarla meşgul olmak zorunda kalmamak İçin her şeyi önceden hazırlamak yerinde olur. Bazı anneler çocuğa kendileri bakmaya başladıkları zaman çok çabuk yorulur ve cesaretlerini kaybederler. Bu anlarda birkaç emzik almak bile gözlerinde büyür. Bu duruma düşen annelerden şu sözleri çok İşittim: «Gelecek sefere her şeyi önceden alacağım, bir İğneyi bile unutmayacağım.»

Bebek İçin gerekli olan şeyler nelerdir derseniz, bu konuda kesin bir kural söyleyemem, fakat bazı tavsiyelerde bulunabilirim.
Her şeyden önce, ucuz olsun diye kaliteden fedakârlık etmeyin. Arkadan nasıl olsa oaşka bir çocuk daha gelecektir. İyi kullanılmış bif bebek takımı, ikinci hatta üçüncü bebeğin de İşine yarar. Kötü cins iki kundak beziyle iki zıbın, iyi cinsten sağlam bir kundak beziyle bir gömlekten daha pahalıya gelir. Bebeğinizin takımlarını hazırlarken bunu aklınızdan çıkarmayın.

Beşik: Siz herhalde ipekler tüller içinde bir beşiği tercih edersiniz. Oysa ipekler, tüller bebeğin umurunda bile olmaz. O olsa olsa üstünden yuvarlanmayacağı, yumuşak fakat sıkı doldurulmuş bir şilte İster. Beşik olarak hasır bir sepeti kullanabilirsiniz. Kauçuk ya da kıl şilteler gerçi biçimlerini İyi muhafaza ederler ama bunların fiyatı yüksektir. Yün bir şilte pekâlâ işinizi görür. Şilte yerine kenarlarını alta kıvıracağınız eski bir battaniyeyi de kullanabilirsiniz. Yumuşak yastıklardan şilte yapmayın, çünkü bunlar yere serince düz durmaz. Beşiğin iç kenarları bebeğin ellerini yaralamaması için beslenmelidir. Yastık şart değildir, kullanılmasa da olur.

Bebeği yıkamak ve giydirmek için katlanabilir banyolar çok kullanışlıdır. Bunlar madeni bir çerçeveye tespit edilmiş su geçirmez bezden yapılır. Bu banyoların yüksekliği, belinizin ağrımasını önlemek için inceden inceye hesaplanmıştır. Banyodan sonra küvetin üstü kapanır ve bebeği kurulayıp giydirebileceğiniz bir masa meydana gelir. Çocuğu emaye bir leğende de yıkayabilirsiniz. Katlanır banyonuz yoksa, bebeği, sizin de üstüne oturabileceğiniz alçak bir masada yıkayın.

Yararlı bazı eşya.
— Çengelli iğneler.
— Bir hasta termometresi.
— Bir paket pamuk ve kulak temizleyiciler. Aslında kulak temizleyicisini, kibrit çöpüne pamuk sararak kendiniz de yapabilirsiniz. Kimi ülkelerde bunlar çarşıda satılır. Aynı şey, burun deliklerini temizlemek ve merhem sürmek İçin de kullanılabilir.
A, C ve D vitaminleri ihtiva eden bir şurup. Doktor çocuğa en gerekli olanı size söyler.
Sabun. Saf ve tahriş etmeyen herhangi bir sabun olabilir.
Bezler için bir kova. Kapaklı, paslanmayan cinsten ve 12-15 litre su alacak büyüklükte olanı tercih edin. İki tane olursa daha iyi: Biri çişli bezler, içinde sabunlu su bulunan öteki ise kakalılar için.
GİYECEKLER
Gece kıyafeti. Rahat, kullanışlı ve ütü istemeyen dokumaları seçin. Gecelikler uzun olursa, çocuk üstündeki örtüyü
ayaklarıyle tekmeleyip kolay kolay atamaz. Bunlardan 3-6 tane edinin ve bir yaşına kadar giyebileceği boyda alın.
Zıbınlar. Günümüzdeki zıbınların çoğuna düğme koymuyorlar, bu da giydirilmesi bakımından kolaylık sağlıyor. Kaynatılabilen ve sıcak bir odada çocuğa sıkıntı vermeyen mermerşahi zıbınlar en iyisidir. Bebek zayıf ve çelimsizse, ya da hep soğuk bir odada kalıyorsa, merserize zıbınları tercih edin. Ben uzun kolluları tavsiye edeceğim. Bebeğin vücudunun örtülmesi gerekiyorsa, kolları da örtülmelidir.
Ara bezleri ve kundak bezleri. Pamuklu ya da fanila bezler nemi daha iyi emer ve daha çabuk kurur. Her gün bez yıkayacaksanız, iki düzine yeter. Altı düzine ise her ihtimali karşılar. Mevcudun en büyüklerini alın.
Yünlü giysiler ve torba gecelikler. Bunların küçükleri yerine büyüklerini tercih edin. Çocukların başları büyük olduğu için, baştan giyilenler işinizi güçleştirir.
Öteki giyecekler. Büyüklerin üstlerine bir hırka almalarını gerektiren günlerde, açık havaya çıkarken, bebeğin başına yünden hafif bir başlık giydirilmesi iyi olur. Hatta bu başlığı, çocuk soğuk bir odada yattığı zaman da giydirmelidir. Yumuşak havalarda ise başlık şart değildir; zaten bebeklerin çoğu da başlıktan hoşlanmaz.