Kadınların Net Adresi

Çalışan Annelerin Doğum Öncesi ve Sonrası

  • 23 Temmuz 2011
  • Çalışan Annelerin Doğum Öncesi ve Sonrası için yorumlar kapalı
  • 5.268 kez görüntülendi.
Çalışan Annelerin Doğum Öncesi ve Sonrası

Her anne, aynı zamanda çalışan bir kadındır; ama bazıları aynı zamanda dışarı­da bir iş yaşamına sahiptir. Eğer çoktan oturmuş bir işiniz varsa, deneyiminiz­den kaynaklanan iyi bir maaşınız ve statünüz de vardır. Özellikle otuzlu yaşla­rınızın ortasında olduğunuzu düşünürsek, büyük olasılıkla kariyerinizin doruk­larına yaklaşıyorsunuz demektir. Dolayısıyla böyle bir işi bir anda bırakmak si­zi olumsuz anlamda etkileyebilir. Eğer bir bebek dünyaya getirmeye karar ver­diyseniz ve hazırlıklara başlamayı kafanıza koyduysanız, çözüm olarak doğum izni almak en iyisidir. Böylece hem işinizi kaybetmemiş hem de bebeğinizin dünyaya geldiği ilk döneminde onun kokusundan uzak kalmamış olursunuz. Doğum izninin yasal olarak doğumdan önce iki ay ve doğumdan sonra iki ay ol­duğu bilinmektedir. Çoğul gebelikte doğum öncesi izne 2 hafta daha eklenir. Ancak bu konuyu yine de işvereninizle önceden görüşmenizde yarar var.

Eğer stressiz bir masa başı işiniz varsa oldukça güvendesiniz demektir. Diğer yandan, fiziksel açıdan yorucu olan işler, hamileliğiniz için riskli olabilir. Mes­leklerin çoğunda hem masa başı çalışması hem de fiziksel zorluk içeren görev­ler vardır, ama galiba asıl önemli olan, ikisinin dengede olması ve strese asla ka-pılmamanız gerektiğidir. Eğer sorunsuz ve risksiz bir hamilelik geçiriyorsanız, doğum anma kadar çalışmanızda gerçekten hiçbir sakınca yok. Yine de sonlara doğru, hamileliğinizde bazı riskli durumlar oluşabilir. Örneğin erken doğum yapma durumunuz söz konusu olabilir. Bu durumda doktorunuz artık işe git­memeniz, fiziksel hareketlerinizi kısıtlamanız gerektiğini söyleyecektir, doğal olarak. Bu durumda işe gitmemeniz her ikinizin sağlığı açısından da en iyisi ola­caktır.

Diyelim ki bir bilgisayar firmasında çalışıyorsunuz. Ve tabii ki kendinizin ve be­beğinizin tehlike altında olup olmadığını merak ediyorsunuz. Hiç endişelenme­yin! Bilimsel olarak, elektromanyetik dalgaların bir sorun oluşturduğuna dair bir bulgu yok. Üreme sağlığı açısından risklerle karşı karşıya bulunanları şöyle­ce saymak mümkün: İlaç fabrikasında çalışanlar, ameliyathane personeli, tarım çalışanları, kimyagerler ve laboratuar teknisyenleri, sigara içilen ortamlarda ça­lışanlar, uçak görevlileri, sağlık personeli, öğretmenler, hayvancılıkla uğraşanlar ya da kasaplar, çamaşırhane çalışanları, röntgen teknisyenleri, nükleer alanda çalışanlar, elektrik üretiminin yapıldığı ortamlarda çalışanlar. Söz konusu sektörlerde çalışanlar, maruz kalabilecekleri zararlı maddeler açısından hamilelik sürecinin başında mutlaka doktora görünmelidir. Kısacası, isterseniz şöyle diye­lim: Hangi alanda çalışıyor olursanız olun, çalışma koşullarınızı ayrıntılarıyla doktorunuzla konuşmanız gerçekten çok önemli.

Çalışan hamileler, eve geldiklerinde günün yorgunluğu atmak için bol bol din­lenmeli ve günün önemli bir bölümünü zaten ayakta geçirdiklerinden, evde mutlaka ayaklarını yüksekte tutarak ve uzatarak dinlenmelidir. Böylece ödem ve olası ağrılar bir anlamda azaltılmış olur. Tam tersine gün boyunca oturarak ça­lışan anne adaylarının ise, iş sonrasında evde basit yürüyüş ve hareketlerle top-lardamarlarmdaki kan akışım düzenlemesi çok isabetli olur. Gece yatmadan ön­ce alınacak ılık bir duş ise genel bir rahatlama sağlayarak düzenli ve huzurlu bir uykunun habercisi olacaktır.

Çalışan hamile kadınlar, en çok işyerlerinde yanlarında sigara içilmesinden rahatsızlık duyar. Ayrıca çok sayıda insanın aynı ortamda çalışmasından ötürü, temiz hava sorunu da yaşanmaktadır. Bunun yanı sıra işyerlerindeki fotokopi makineleri, bilgisayarlar ve benzeri araç gereçler hamileleri ürkütür, ama merak etmeyin, bunların bir zararının olmadığını söyleyebiliriz. İş yaşamında karşılaşılabilecek sorunlardan biri de düzenli beslenme sorunudur Kimi işyerleri, çalışanlarına yemek sunabiliyor. Böyle bir olanağın bulunmadığı yerlerde ise, örneğin öğle ye­meğinde başınızın çaresine bakmak zorundasınız, değil mi? Her iki durumda da, hamile bir kadının, nasıl beslenmesi gerektiğinin bilincinde olarak, her ayrıntı­ya özenle dikkat etmesi çok önemli. Burada özellikle fast-food türü yiyecekler­den uzak durmanızı hatırlatma gereğini duyuyoruz! Baktınız ki olmuyor, ak­şamdan hazırlayacağınız birbirinden nefis ve besleyici gıdalarla kendinize hari­ka bir öğle yemeği ziyafeti de çekebilirsiniz.

Hamilelerin çalışması desteklenmelidir. Böylece dikkatleri bebek ye hamilelik dışındaki alanlara kayacağından endişeleri azalır ve normal yaşamlarına devam ederler. Ayrıca çalışan hamilelere ev işlerinde yardımcı olunmalı ve kısıtlı fizik­sel koşulları göz önünde bulundurularak onlarla iş paylaşımı yapılmalıdır. An­cak vajinal kanaması olan, hipertansiyonu olan, erken doğum riski bulunan be­beğinde gelişim geriliği olan ve rahim ağzı yetmezliği olan hamileler çalışmamalıdır.