AKP NAMUSUMUZA GÖZ DİKTİ…

AKP NAMUSUMUZA GÖZ DİKTİ...

TCK’da yapılacak değişiklikler için oluşturulan komisyonda şok öneriler ele alındı. Bursa’da tutuklu bulunan Vakit yazarı Hüseyin Üzmez’ı de kurtaracak öneriler arasında, cinsel istismar suçlarında yaş sınırının 14’e çekilip mağdur yerine ailesinin şikayetçi olma şartının aranması istendi. CHP İzmir milletvekili Canan Arıtman “Bu düzenleme Hüseyin Üzmez’e af getirir. Dünyayı başlarına yıkarım” dedi.

ANKARA- Adalet Bakanlığı tarafından oluşturulan komisyonunda, Türk Ceza Kanunu’nda (TCK) şok değişiklikler öngören düzenlemeler gündeme getirildi. Bursa’da tutuklu bulunan Vakit yazarı Hüseyin Üzmez’ı de kurtaracak öneriler arasında, tecavüzcülerin evlenmeyi kabul etmeleri halinde, ceza almaktan kurtulması ve cinsel istismar suçlarında yaş sınırının 14’e çekilip mağdur yerine ailesinin şikayetçi olma şartının aranması istendi. CHP İzmir milletvekili Canan Arıtman “Bu düzenleme Hüseyin Üzmez’e af getirir. Gündeme alırlarsa dünyayı başlarına yıkarım” dedi.
CHP İzmir milletvekili Canan Arıtman, bir süre önce, 12 yaşından küçük çocuklara karşı cinsel istismar suçunun işlenmesi halinde, sanıklara 15-22 yıl arasında hapis cezası verilmesini öngören bir kanun teklifini TBMM Başkanlığına sundu. Adalet Bakanlığı da TCK’da kapsamlı değişiklikler yapılacağını ve bir komisyon oluşturulduğunu, Arıtman’ın teklifinin de bu çerçevede değerlendirileceğini bildirdi.

KOMİSYONDA ŞOK ÖNERİLER

Adalet Bakanlığı tarafından oluşturulan komisyon ilk toplantısını yaptı. Bu toplantıya, Bakanlığın Kanunlar Kararlar Dairesi ,Yargıtay’ın tecavüz davalarının karara bağlandığı ilgili dairesi,  Çocuk ve Aile Mahkemeleri temsilcileri, Adli Tıp ve Ankara Barosu’ndan avukatlar ile SHÇEK yöneticileri katıldı. Komisyonda Ankara Barosu Çocuk Hakları Kurulu Başkanı Avukat Türkay Asma da yer aldı. Komisyonda şok öneriler gündeme geldi. Aynı zamanda CHP’li Arıtman’ın hazırladığı kanun teklifine danışmanlık da yapan Asma bu konuda GAZETEPORT’a şu açıklamayı yaptı:
‘’Bizi Adalet Bakanlığı davet etti. İlk gün TCK’nın 104’ncü maddesinde yapılması öngörülen değişiklikler tartışıldı. TCK’da “Reşit olmayan ile, cinsel ilişki suçunu’ düzenleyen bu maddenin ilk fıkrası uyarınca, cebir ve tehdit-hile olmaksızın 15 yaşını bitirmiş mağdurun şikayeti üzerine 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası verilebiliyor. Yargıtay temsilcisi ‘Hakimlerin karşısına 14 yaşında kucağında bebekli kızların davaları geliyor. Aile mağdur, tecavüzcü cezaevinde’’ diyerek bu maddeyi eleştirdi. Maddedeki ‘mağdurun şikayeti’ ifadesinin yerine anne ve babanın şikayetinin aranmasını istedi. dedi. Ancak bu görüş kabul görmedi.”

14 YAŞ VE ÜZMEZ

Gündeme gelen bir başka değişikliğin de aynı fıkradaki 15 yaş sınırı olduğunu anlatan Asma, “ Yargıtay temsilcisi, hiç gündemde yokken 15 yaşın 14’e çekilmesini önerisinde de bulundu. Bu çok garibime gitti. Sonra Hüseyin Üzmez olayını hatırladım, birden puzzlenin parçaları tamamlandı’’ diye konuştu. Hüseyin Üzmez, 14 yaşındaki bir kıza cinsel istismar suçundan, mağdurun şikayeti üzerine  tutuklanmıştı. Önerilen değişiklik ile yaş sınırı 14’e çekiliyor ve mağdur yerine ailesinin şikayeti geçerli kılınıyor. Toplantıda ayrıca tecavüzcülerin evlenmeyi kabul etmeleri halinde ceza almaktan kurtulmasına olanak tanıyacak değişiklik yapılması da istendi. Bu düzenleme yapılırsa daha önce olduğu gibi kadınlar tecavüzcüleri ile evlenmek zorunda kalacak.

DÜNYAYI BAŞLARINA YIKARIM

Komisyonda eşine tecavüz eden kocaların hapis cezasından kurtulmaları da önerildi. Buna göre eşe tecavüzün cezasının erteleme ve para cezasına çevrilmesi planlanıyor. CHP’li Arıtman “AKP bu değişiklikleri uygun zamanda gündeme getirmek istiyor. Düzenlemeler çok açık. Bunlardan biri Hüseyin Üzmez’i kurtarma yasasıdır. Eğer bu düzenlemeyi Meclis’e getirirlerse, dünyayı ayağa kaldırırım. Annelere çocukların geleceği için çağrı yapıyorum, çocuklarınızı AKP’ye emanet etmeyin” dedi. İlköğretim 8. sınıf öğrencisi B.Ç’ye (14) cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla gözaltına alınan Vakit gazetesi yazarı Hüseyin Üzmez, Mudanya Asliye Ceza Mahkemesi’nce tutuklanmıştı. B.Ç, annesi Livaze Ç’nin de tutuklandığı operasyonun ardından devlet tarafından koruma altına alındı ve Bursa Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü bünyesindeki bir yurda yerleştirildi. Üzmez, TCK’nın “Çocukların cinsel istismarı” suçunu içeren ilgili maddelerince yargılandığı davadan halen tutuklu bulunuyor

yazıklar olsun….BU ADAMLAR RESMEN SAPIK…..CHP olmasa ne yapacaktık?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Sitemap oktay usta yemek tarifleri kadın kadınca örgü kadın Saglik Yemek Tarifleri yemek tarifleri Sağlık saglik kadın örgü