Kadınların Net Adresi

regl sendromları çok şiddetli…

  • 03 Şubat 2010
  • regl sendromları çok şiddetli… için yorumlar kapalı
  • 4.062 kez görüntülendi.
regl sendromları çok şiddetli…

26 yaşındayım, sporcuyum. Eskiden 28- 30 günde1 adet görüyordum ancak son zamanlarda 21 günde 1 adet görüyorum. Genel olarak sık hastalanmaya(soğuk algınlığı-üşütme) ve enerji problemi yaşamaya başladım.
Eskiden regl sendromlarının farkına bile varmadığım halde son 1 yıldır adet dönemi sendromları hayatımı ve işimi olumsuz yönde etkilemeye başladı. Öncesinde psikolojik olarak aşırı hassaslaşıyorum. regl dönemi geldiğinde enerjim çok düşüyor, adet kanı ilk gün birden fazlaca geliyor ve ağrı yapıyor , 2. gün miktar normale dönüyor.  Ortalama 5 gün sürüyor. Bütün bu saydıklarım uç noktalarda olmayan, normal görünen bir durum ise de, işim, dayanıklılık ve performans gerektirdiği için  sıkıntı yaşıyorum. Beslenmeme dikkat ettiğimi düşlünüyorum, kuruyemiş ve sebze, fazla olmasada meyve ve et tüketiyorum. Adet gördüğüm günlerde müsabakaya katılmak zorunda oluyorsam, hem çok zorlanıyorum hem de sonrasında toparlanmam uzun sürüyor.
Kansızlıktan şüphelendim ancak yaptırdığım check-up’ta bir şey çıkmadı, kan sayımları alt düzeyde ama sınırın altına inmiyor (3 noktadan en alt düzey).
Hiç adet görmesem ya da yan etkileri olmadan sıklığını azaltabilsem daha az sıkıntı çekerim ve daha çok çalışabilirim diye düşünüyorum.

Tavsiyeleriniz neler? Teşekkürler

Doktorumuzun Cevabı

sevgili refiye hanım, saymış oldugunuz durumlar ve siklus süreniz normal bu süreyi dahada arttırmak için günlük beslenmenizi, uyku düzeninizi ve stresinizi ayarlamanız gerekiyor, kaloriniz yapmış oldugunuz sporda harcamış oldugunuz kaloriye bakılarak ayarlanmalı bunun için diyetisyenden yardım almanızı tavsiye ediyorum.saygılaırmla