Kadınların Net Adresi

Rahim Sarkması Tedavisi Nedenleri

  • 07 Mart 2011
  • Rahim Sarkması Tedavisi Nedenleri için yorumlar kapalı
  • 6.620 kez görüntülendi.
Rahim Sarkması Tedavisi Nedenleri

Rahim sarkması, kadın rahminin olması gereken yerden, vajinaya doğru inmesi durumudur. Rahim, karın tabanına bir takım bağ ve kaslarla bağlı olarak kendi yerinde sabit durur. Ancak rahmi tutan bu kas ve bağlar gevşemeye başladığında rahmin aşağı doğru sarkmasına neden olur.

Rahim sarkması genelde, normal doğum yapmış kişilerde görülür. Zira normal doğum esnasında rahmi tutan bağ ve dokularda gevşeme meydana gelebilir. Aynı zamanda menopoza girmiş kadınlarda östorjenin azalması ile ve senelerce devam eden gerilme ile kaslarda zayıflama rahim sarkması görülebilir.

Rahim sarkması hafifi derece de sizi rahatsız etmeyecek sevideyse herhangi bir rahim sarkması tedavisi gerektirmez. Ancak rahim sarkması hat safhada ise ve sizi çok rahatsız ediyorsa cerrahi yoldan rahim sarkması tedavisi olabilirsiniz. Bunu yanında vajinaya bir destekleyici alet kullanarak rahim sarkmasını önleyebilirsiniz.

Rahim Sarkması Belirtileri Nelerdir?

Rahim sarkması, durumuna göre farklı belirtiler gösterebilir. Rahim sarkması hafifi derecede ise hiçbir belirti göstermez. Ancak rahim sarkması daha ciddi bir durumda ise görülen belirtiler şöyle sıralanabilir:

Cinsel ilişki esnasında ağrı hissedilmesi.
Vajinadan çıkan rahim görüntüsü.
Sık sık yaşanan bel ağrıları.
Alt karın bölgesinde ağrı hissetmek.
Rahim sarkması durumunda kadın otururken vajinada bir dolgunluk hissi duyar ve sanki ufak bir topun üzerinde oturuyormuş gibi hissedilir.

Risk Faktörleri Nelerdir?

Rahim sarkmasını tetikleyen etkenler, risk faktörlerini ortaya çıkarır. Bunlar arasında;

Çoğul gebelikler, normal doğum, büyük bebek doğumu, anne adayının yaşının büyük olması, ağır yük kaldırmak, sürekli öksürükler, tuvalette fazla ıkınarak dışkılamak, aşırı şişmanlık, kronik kabızlıklar, bir takım akciğer hastalıkları gibi etkenler sayılabilir.

Doktora Ne Zaman Başvurmalı?

Rahim sarkmasına bağlı vajinada doluluk hissi veya cinsel ilişki esnasında ağrı gibi şikâyetler varsa, idrarda veya dışkılama esnasında sorunlar yaşıyorsanız doktora hemen başvurmanız gerekiyor.

Rahim Sarkması Teşhis Nasıl Konur?

Rahim sarkmasının teşhisi doktorunuzun yapacağı jinekolojik muayene ile konur. Doktorunuz muhtemelen size daha önceden doğum yapıp yapmadığınızı soracaktır. Ardından ultrasoun, bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans görüntüleme teknikleri de uygulanabilirmektedir.

Rahim Sarkması Nelere Yol Açabilir?

Rahim sarkmalarında durum çok vahimse vajinada yaralar meydana gelebilir. Zira rahim sarkması, vajina duvarı ile dışarıdaki cilde sürtüne sürtüne yara oluşmasına sebep olur. Bunun yanında ender de olsa mikrop kapmalar görülebilir. Rahim sarkmasına bağlı idrar da zorluklar yaşanabilir. Akabinde idrar yolu enfeksiyonları gelişebilir.

Rahim Sarkması Tedavisi

Rahim sarkması sizi rahatsız edecek durumda değilse herhangi bir tedaviye ihtyaç yoktur. Ancak hata safhaya gelmiş ise ameliyat olmanız gerekebilir.