Kadınların Net Adresi

Miyom Oluşma Sebebpleri, Belirtileri ve Tedavisi

  • 01 Mart 2011
  • Miyom Oluşma Sebebpleri, Belirtileri ve Tedavisi için yorumlar kapalı
  • 5.461 kez görüntülendi.
Miyom Oluşma Sebebpleri, Belirtileri ve Tedavisi

Miyom, kadın rahminin normal yapısında var olan ve rahmin kasılmasını sağlayan, düz kas dokularından kaynaklanan iyi huylu kitle olarak tanımlanır.

Hangi kadınlarda miyom bulunur?

Miyomlar genelde her 100 kadının 15 inde görülen, ufaklı büyüklü çapları olan, az ya da çok sayıda olabilen, bazıları belirti verirken bazıları hiçbir belirti vermeyen kitlelerdir. Miyomlar genelde 30 yaş ile 40 yaş arasındaki kadınlarda tespit edilir. Bunun yanında çok nadir olsa da bazen ergenlik çağı veya ergenlik çağı öncesinde miyomlara rastlanabilir. Ayrıca menapoza giren kadınlarda daha önceden miyom vardı ise, menopozla birlikte miyomlarda küçülme hatta yok olma görülür. Bunun sebebi kadınların menopoz döneminde vücutlarında östrojen hormonların salgılanması azalmaya başlar.
Bir kadın rahminde miyomların tespiti esnasında bir miyom veya birden çok miyom varlığı da tespit edilebilir. Miyomların çaplarına bakılınca 1 cm lik miyomlarla karşılaşılabildiği gibi, 30 cm lik miyomlarla da karşılaşılabilir.

Miyom oluşma sebepleri nelerdir?

Miyom oluşma sebepleri araştırıldığında en dikkat çekici görülen sebep kalıtsal olma ihtimalidir. Zira birinci derece akraba bireylerinde miyom varsa kişide de miyom olma ihtimali yüksektir. Çok yüksek ostrojen içeren doğum kontrol haplarının miyop oluşumunda ve var olan miyopların büyümesi üzerinde etkili olduğu görülmüştür.

Miyom belirtileri nelerdir?

Miyom oluşum esnasında veya var olduğu süreçte hiçbir belirti göstermez ve çoğunlukla herhangi bir jinekolojik muayene esnasında tesadüfen ortaya çıkar. Bunun yanında miyom rahim içinde var olmaya başladığı zaman idrar torbanıza baskı yapmaya başlayabilir ve akabinde de sık sık tuvalete itme ihtiyacı duyabilirsiniz. Miyom oluşan kadınlarda çok fazla adet kanaması görülebilir. Dolayısıyla fazla adet kanamasına bağlı olarak kansızlık sorunu baş göstermeye başlar. Miyomlar büyüdükçe diğer organları ittiği için karın bölgesinde sebesiz şişlikler meydana gelmeye başlar.

Miyomlar kansere dönüşür mü?

Miyomların kansere dönüşme ihtimali yok denecek kadar azdır.

Miyom tedavisi nasıl olur?

Miyom saptandıktan sonra miyom tedavisinde en az tercih edilen tedavi yöntemi ameliyat yöntemidir. Çoğu zaman ameliyata gerek kalmadan miyom tedavisi uygulanır. Şayet ameliyat gerekirse ve çocuk yapma durumu yoksa rahmin tamamen alınması söz konusu olabilir. Bunun yanında hormon tedavisi, miyomektomi, histeroktomi, embolizazyon tedavi yöntemleri kullanılabilir.