çikolata kisti ya da endometrioma

herkese merhabalar,

1,5 senelik evliyim şimdiye kadar hep korunuyorduk ama artık bebek yapmaya karar verdik hayatımda ilk kez doktora gidip muayene olayım ona göre korunmayı bırakayım dedim. maalesef vajinal ultrasonla muayene esnasında sağ overde folikül(20,7 mm), sağ overde hemorofik(22,6mm-24,2mm) sağ overde endometrioma(30,4mm-35,2mm) büyüklüğünde 3 adet kist varmış. daha emin olmak için birde karından ultrasonla baktılar. radyoloji uzmanı doktor bey beni biraz daha rahatlattı onun raporuda aynen şöyle:
mesane muntazamdır. uterus normal boyut ve parankim ekosuna sahiptir. sol over normal sonografidedir.
sağ over hacmi normale göre hafif artmış olup sağ overin hemen tümünü kaplayan bir kısmının içerisi septalı(komplike kist) bir kısmı ise basit follikül niteliğinde kistler izlendi. overin kanlanması normalsınırlardadır. öncelikle malignite düşünülmemiştir. duglasta serbest sıvı izlenmedi.

şimdi ben bir kaç soru sormak istiyorum:
1- vajinal ultrasonla endometrioma olduğu ilk görüşte anlaşılırmı? yani bana ilk etapta böyle bir teşhis konabilirmi? doktor dedi ki onun rengi açıkmış ordan anlamış. inanın çok üzüldüm. aklıma neler geldi kanserden tutun kısırlık falan çok endişeliyim.
2- doktor bana adetimin ilk gününden itibaren doğum kontrol hapı verdi birde folic acid. folicacide günde yarım olarak başladım diğerine de adetimle beraber başlayacağım. peki bu yolla çikolata kisti kaybolabilirmi? 30mmlik boyut ilerlemiş kistmi yoksa hastalığın ilk evresimidir?
3-peki ben şimdi bu arada hamile kalsam ne olur? ya da kalabilirmiyim?
4-son olarak da kan testlerime de bakacak doktor. 4-5 tane farklı test inanın ne olduğunu şu an hatırlamıorum. kan testleri bu kistin çikolata kisti olduğunu kesin gösterirmi? bir kaç doktora daha görünüp ona göre doğum kontrol hapına başlamamı mı önerirsiniz yoksa direkt başlamalımıyım?

inanın çok mutlu olucam sorularıma cevap alabilirsem.

Doktorumuzun Cevabı

eger hekim ultrason konusunda ve emdometriuma kistlerinin ameliyatında tecrübeli ise bunu anlayabilir. ancak küçük endometriuma kistleri corpus hemorojikum(kanama kistleri) ve luteal kğstlerle  karışabilir. burda marinensi yani kanser söz konusu degil. kısırlık nedeni degil. damar yapısı yoks abüyüme insidansı kazanmaz eger içinde septası varsa endometrioma kisti olması uzak ihtimal.kısaca 1 ay dogum kontrol hapı kullanın süre sonunda ultrason bulgularınızı tekrar konuşalım.saygılaırmla

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Sitemap oktay usta yemek tarifleri kadın kadınca örgü kadın Saglik Yemek Tarifleri yemek tarifleri Sağlık saglik kadın örgü