Kadınların Net Adresi

Ağrılı Adet Görme

  • 24 Nisan 2011
  • Ağrılı Adet Görme için yorumlar kapalı
  • 5.499 kez görüntülendi.
Ağrılı Adet Görme

Adet kanaması sırasında veya bir süre öncesinde, kasıklarda ağrı hissetmeye başlayıp bir süre sonra kramp tarzı ağrılara dönüşen ağrılara adet ağrısı denmektedir. Adet ağrıları, adet döneminin ilk başladığı yıllarda şiddetli hissedilirken, yıllar geçtikçe görülen adet ağrıları azalamaya başlar. Kadın 25 yaşına geldiğinde, duyduğu adet ağrıları hafiflemeye başlarken, özellikle doğum yaptıktan sonra daha da az adet ağrısı çekmeye başlar.

Ağrılı Adet Görmenin Sebepleri

Kadın adet kanaması sürecine girdiğinde, rahmi içinde biriktirdiği kanı atmak isterken kasılmalar göstermeye başlar. Bu esnada prostaglandin isimli bir takım sıvılar salgılanamaya başlar ve bu salgılanan maddeler rahim kasılmalarının kısmi sebepleri arasındadır. Bunun yanında rahim ağzının çok fazla dar olması, pelvik kısmında iltihaplanama olması, rahim içinde tümörler yani miyomlar olması, uterusda anormallikler yaşanması, adet sancılarına yani ağrılı adet görmeye sebep olan diğer etmenler arasında sayılabilir.

Ağrılı Adet Belirtileri

ağrılı adet görme

Kadın karın bölgesinin hemen alt kısmında krampa benzeyen ağrılar hissetmeye başlar. Akabinde sırt ağrıları, baş ağrıları, mide bulantısı, bacakların üst bölümden ağrıları duyulmaya başlanır. Ağrılı adet kadınların ortalama yüzde yirmisinde görülen, hatta adet döneminin ilk gününde kadının günlük aktivitelerini kısıtlayacak oranda sancı duyulan bir durumdur olabilmektedir. Adet döneminde görülen ağrılar, sadece âdetin ilk 1 ya da 2 gününde sınırlı kalmıyorsa ve bütün adet günleri boyunca aynı şiddetle devam ediyorsa mutlaka bir hekime görünmek gerekir.

Ağrılı Adet Görme Tanısı

Ağrılı adet tanısı koymadan önce doktor kadına bir takım sorular yöneltir. Adet ağrılarının ne zaman başladığını, adet ağrısını geçirmek için neler yaptığını, adet ağrısına eşlik eden başka ağrıların olup olmadığını, doğum kontrol hapı kullanıp kullanmadığını, şayet doğum kontrol hapı kullanıyorsa bu hapların adet ağrılarını azaltıp azaltmadığını, adet ağrılarının ilk günden itibaren başlayıp, ileriki günlerde şiddetini azaltıp azaltmadığını, adet ağrısı sebebiyle günlük işlerini yapıp yapamadığını sorar ve verilen cevapları değerlendirir. Akabinde gerekli görürse gerekli muayeneyi yapar ve rahimde herhangi bir enfeksiyon kapma riski veya herhangi bir kist olma riskine karşı kan ve idrar tahlilleri ile ultrason incelemesi isteyebilir.

Ağrılı Adet Görme Tedavisi

Ağrılı adet görme durumunuz hafif dereceli ağrı halinde ise doktorunuzun vereceği ağrı kesiciler yeterli olacaktır. Adet ağrısı giderici ağrı kesicileri adet gününüzden bir gün önce içerseniz oluşacak adet ağrısını en hafife indirebilirsiniz. Bunun yanında adet ağrısı başladığında sıcak su torbasını ağrıyan bölgelere koymanız ağrınızı hafifletecektir. Ancak adet ağrılarınız bütün adet dönemi boyunca hiç azalamadan aynı şiddetle devam ediyorsa, kesinlikle doktora gitmeli ve doktorunuzun yapacağı tahliller sonucu gerekli gördüğü tedavi şekline uymalısınız. Bunun yanında ağrılı adet görme durumlarında, bazen doğum kontrol hapı da ağrıyı azaltmakta yararlı olur. Adet ağrısını azaltıcı etkisi olan çeşitli bitki çayları da ağrıyı azaltmak da azda olsa etkilidir.