Adet Öncesi Sancıları

Bazı kadınlarda adet kanamalarının başlangıcında yada  bir kaç gün öncesinden başlıyan ağrılı bir adet dönemi (dismenore) olmaktadır.Bu ağrılar karnın alt kısmında kasılma ve kramp şeklinde olabilir,sırt ,baş ağrısı, bulantı,bacak iç kısımlarında yanma hissi,hassayiyet ile birlikte adet öncesi gerginlik sendromuda gelişebilir.Tüm bu şikayetler bazen günlük hayatın aktivitelerini kısıtlıyacak ölçüde gelişebilir.Bu ağrılar normal adet dönemine denk değilse, 2-3 günden uzun sürüyorsa, her zamandan daha şiddetli ve farklı  ise, hasta  mutlaka bir hekime görünmelidir.

Sancılı adet normal  uterus kasılmalarının kadın tarafından ağrı şeklinde hissedilmesidir. Uterus kasılmalarının amacı uterus iç tabakasının atılarak yenilenmesi esnasında oluşan kanama miktarını en az seviyede tutmaktır. Bu sırada  uterusta bölgesel olarak prostaglandin adı verilen bazı maddeler salgılanır. Bu prostaglandinlerin ya aşırı miktarda salgılanması ya da kadında prostaglandinlere   aşırı duyarlılık olması  ağrının oluşma nedenidir. Prostaglandin salgısı yumurtlama sonrasında gelişir.genel  olarak adet görmeden kısa süre önce başlayan ve adet bittikten sonra tümüyle kaybolan adet sancısı yumurtlamanın  olduğunun göstergesidir.

Sancılı adet görmenin nadir görülen nedenleri arasında spiral kullanımı, Rahimağzı (serviks) girişinin kürtaj, enfeksiyon gibi sebeplerle daralmış olması ve bu  nedenle adet kanının  zorlukla atılması sayılabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Sitemap oktay usta yemek tarifleri kadın kadınca örgü kadın Saglik Yemek Tarifleri yemek tarifleri Sağlık saglik kadın örgü