Kadınların Net Adresi

Saç tipine uygun bakım türleri

  • 20 Nisan 2014
  • Saç tipine uygun bakım türleri için yorumlar kapalı
  • 4.655 kez görüntülendi.
Saç tipine uygun bakım türleri

Saç tipine uygun bakım türleri

Saçlarımız bizim en değerli varlıklarımızdır. Özellikle bayanlar için vazgeçilmezlerimiz arasındadır. Ancak bazen en büyük sorunlarsa saçlarımızda oluşuyor. Sürekli boya yapılmasından kaynaklı, bazen güneşten kaynaklı bazen deniz suyu havuz suyu gibi tatillerde oluşabilecek yıpranmalardan kaynaklı saçlarımızda sorunlar çıkabiliyor. Saç kırılmaları ve saç dökülmeleri ise cabası tatbiki.

Kaç saç tipi vardır?

3 çeşit saç tipi vardır. Kuru, yağlı, ince saçlar bunlarsa düz dalgalı ve kıvırcık saç şekillerinde olabilmektedirler. Ama biz bayanlar şekil bakımından sürekli kararsız kaldığımız için kuaförlerde ya da evlerimizde bulunan bize ait elektrikli ürünlerle oldukça saçlarımıza zarar vermekteyiz.  O nedenledir ki saçlarımıza düzenli olarak bakım yapmalıyız. Ancak bu bakımları saç tipimize göre yapmalıyız.

Kuru saçlar için bakım önerileri;

saç-tipine-uygun-bakım-türleri21Bademli şampuanlar, ipek özlü şampuanlar ayrıca silikonlu şampuanlar kullanmak gereklidir. Çünkü bunlar saç yüzeyinin tamamını sararak saçın nemini içinde tutar ve parlaklık sağlar. Ayrıca saçları doğal bir şekilde kurutmak her saça olduğu gibi özellikle kuru tip saçlara oldukça yararlıdır. Banyodan çıktıktan sonra saçın nemini alıp açık bırakıp bir müddet beklediğiniz takdirde saçlarınızın kuruduktan sonra daha hacimli ve parlak görüneceğini sizde göreceksiniz.

Yağlı saçlar için bakım önerilerimiz ise;

piyasada yağlı saç tipleri için birçok şampuan tipi vardır. Çoğu yağlı saçlar için yararını göstermektedir. Ancak tavsiyemiz aleo vera özlü şampuan kullanmanızdır. Cildinize de çok iyi gelecek olan aleo vera özlü şampuanlar saç diplerindeki yağ pigmentlerini düzenlemektedir. Ayrıca bebe pudrası olarak ta bilinen talk pudraları da yağlı saçlar için çok işe yarar bir yöntemdir. Talk pudrasını saç diplerine masaj yaparak yedirin ve sonra tarak ile tarayarak uçlara doğru yayılmasını sağlayın. Saçlarınızı doğal bir şekilde kurutmak tıpkı diğer saçlar için olduğu gibi yağlı saçlar içinde yararlıdır. Banyodan çıktıktan sonra saçınızın ıslaklığını hafifçe havlu ile aldıktan sonra kendi halinde kurumaya bırakın. Göreceksiniz ki saçlarınız her zamankinden daha parlak olacaktır.

İnce saçlar için bakım önerilerimiz;

en etkili yöntem bebek şampuanlarıdır.  İnce saçlara saç kremi uygulamamak gerekmektedir. Çünkü ince saçlar genelliklerde yağlı oldukları için saç kremleri saçları daha çok yağlandırıp hacmini söndürmektedir. Eğer ince telli saçlarınız varsa ve dalgalı hacimli bir hale getirmek ise amacınız size bir önerimiz olacaktır. Bebe şampuanı ile yıkadıktan sonra havlu ile hafifçe kurulayın. Daha sonra küçük saç tutamları alarak onları sıkıca bigudileyin ve 10-20 dk. kadar bekleyin. Ardına bigudilerin üstüne eğer uygulayabilirseniz buhar uygulayın çünkü buhar saçınızın şeklinin dayanıklı olmasını sağlayacaktır.

Genel olarak saç tiplerini ele alırsak mümkün olduğu kadar sık renk değiştirmekten, havuz ve deniz suyu uygulamaktan ve güneşten uzak durmaya çalışın. Eğer tatil yapacaksanız tatil yapmadan önce saçlarınıza koruyucu bakım ürünleri kullanın. Bunlar sizi tatilden dönene kadar koruyacaktır.