Kadınların Net Adresi

Saç ekimi nasıl yapılır?

  • 12 Mart 2011
  • Saç ekimi nasıl yapılır? için yorumlar kapalı
  • 5.171 kez görüntülendi.
Saç ekimi nasıl yapılır?

Bazen yaşlanmaya bağlı olarak, bazen hormonlardaki değişikliklere bağlı olarak, bazen genetik sebeplere bağlı olarak saç kaybı yaşanabilmektedir. Kişide görülen saç kaybı ne kadar erken yaşta başlarsa, saç kaybının çokluğu da o kadar artar. Saç kaybındaki bu etkenler dışında herhangi bir yanık olayında veya travma sonucunda da saçlar kaybedilebilir. Bu tür vakalarda cerrahi girişim rekonstrüktif amaç taşır. Ayrıca saçlarınızın olduğu deri yani kafa derisi beslenmesinin zayıfladığı durumlarda, beslenme sisteminde yaşanan vitamin eksikliği durumlarında, çok sık kepeklenme durumunda saçlarda dökülmeler meydana gelebilmektedir.

Bunlar gibi saç kaybına sebep olan etkenler yüzünden saçlarınızda kayıplar yaşıyorsanız, saç nakli imdadınıza yetişebilir. Ancak saç nakli yaptırmak için kafanızın arka kısmında veya yan kısımlarında sağlıklı saçlar olması gerekir. Bunun yanında saç renginiz, saçınızın yumuşak veya sert yapılı olması, dalgalı saç veya düz saçlı olmanız gibi faktörler, saç ekimi sonucunda elde edeceğiniz başarıyı etkiler.

saç ekimi

Saç nakli aşamasında saçınızın durumuna göre farklı teknikler uygulanabilmektedir. Saç nakil tekniklerinden punch greft, mini greft, mikro greft, slit greft ve strip greft gibi teknikler çoğunlukla daha küçük girişimlere ihtiyacı olan isteyen kişilerde kullanılmaktadır. Flebler, doku genişletilmesi ve saç derisinin küçültülmesi gibi teknikler ise daha büyük değişiklikler gereken kişilerde uygulanmalıdır.

Özellikle mini greftler, başınızda saçların iyice seyreldiği yerlerde oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Flepler ve doku genişletme işlemleri ise saç dökülmesinin çok fazla olduğu gözle görülür bir kellik durumunun olduğu daha ciddi saç kaybı vakalarında kullanılabilir.

Saç ekimi, saç dökülmesini engelleyen bir uygulama değildir. Dökülmüş olan saçların yerine yeni saçların ekilmesi işlemidir. Bu sebeple saç ektirmek istiyorsanız saç dökülmesini durduracak diye bir beklentiniz olmasın.

Saç ekimi yaptıracağınız zaman kesinlikle hekiminizin bu saç ekimi alanında uzmanlaşmış bir hekim olmasına özen gösterin. Zira saç ekimi konusu tecrübe gerektiren bir uygulamadır. Saç ekimi için doktorunuza başvurduğunuzda, öncelikle saçınızı muayene edecek ve saç kaybının derecesini ve kaybın ne kadar bir zaman dilimine yayıldığını belirleyecektir.

Gerekli tespitleri yaptıktan sonra yüksek tansiyon, kan pıhtılaşması gibi hastalıklarınız olup olmadığını soracaktır. Mevcut bir hastalığınız varsa ve kan sulandırıcı ilaçlar içiyorsanız bunu mutlaka doktorunuza bildirin. Saç ekimi ameliyatı için ne tür anestezi uygulanacağına doktorunuzla karışıklı karar verebilirsiniz. Saç ekimi operasyonundan önce neleri yemeniz, içmeniz gerektiği, nelerden uzak durmanız gerektiğini doktorunuz size bildirecektir. Ayrıca sigara kullanıyorsanız saç ekimi operasyonundan 1-2 hafta önce bırakmanız daha faydalı olacaktır. Zira sigara derideki kan akışını yavaşlatır ve buda saç ekimi operasyonu sonunda iyileşme sürenizi uzatır.
Saç ekimi ameliyatında hastanede yatmanız gerekmez. Saç ekimi ameliyatı esnasında için sedasyon altında lokal anestezi yapılarak gerçekleştirilir. Derinizde uyuşma meydana geldikten sonra hiçbir ağrı ya da acı hissetmezsiniz. Genel anestezi yöntemi ise genelde flepler operasyonları esnasında uygulanır ve saç ekimi ameliyatı boyunca uyursunuz.

Saç ekimi, verici bir bölgeden saçlı derinin ufak parçalar halinde alınarak saçsız veya seyrek bir bölgeye taşınmasıdır. Greftler farklı büyüklüklerde ve biçimlerde olabilir. Yuvarlak biçimli punch greftler ortalama olarak 10 ila 15 saç teli içermektedir. Daha ufak minigreftler ise 2 ila 4 saç teli içermektedir. Bunun yanında saç derisini şekillendirmek için yapılan şeritler halinde yerleştirilen slit greftler ortalama 10 saç teli içermektedir. Strip greftler ise daha uzun ve daha incedir ve ortalama 30 ila 40 saç teli içermektedir. Saç ekimi esnasında oluşacak izler saçlı deri içine gizlenebilir. Saç ekimi işleminiz tamamlandıktan sonra saç deriniz temizlenir ve gazlı bez ile örtülür. 2 gün basınçlı bir bandaj kullanabilirsiniz.