Kadınların Net Adresi

Göz Çevresi Bakımı Nasıl Yapılır?

  • 31 Ağustos 2014
  • Göz Çevresi Bakımı Nasıl Yapılır? için yorumlar kapalı
  • 5.813 kez görüntülendi.
Göz Çevresi Bakımı Nasıl Yapılır?

Yüzümüzde en belirgin bölgemiz gözlerimizdir. 5 duyumuzdan bir olan görme duyumuz tartışılmaz ki en çok kullandığımız duyularımızdan biridir. Bazı kişilerde çok sık olarak göz çevresinde kırışmalar, göz torbaları ve göz çevresinde morluklar görülmektedir. Göz çevresindeki derimiz diğer derilerimize göre daha farklıdır. Bu ise yapısından ileri gelir.  Göz çevresi yağ bezleri bulunmaz. Kendi kendini yenileyen doku kıvamında değildir. Bu nedenle sürekli olarak göz çevresini  temizlenme bu dokulara zarar verebilir. Göz çevresine yüzümüzün diğer bölgelerinden çok çok daha dikkatli bakım yapması gerekir. Asla göz makyajı ile yatılmamalı. Göz makyajının uzun süre göz çevresinde bulunması morluklara ve kırışıklıkların çoğalmasına sebep olacaktır. Temizleyici ürünlerle temizlenmeden uykuya geçilmemelidir. Göz çevresine uygun nemlendirici kremler uygulanmalı, ayrıca güneşten mutlaka korunmalıdır.  Çünkü güneş kaşlarımızı refleks olarak çatmamıza neden olacaktır bu ise göz çevresinde kırışıklıklara sebep olacaktır.

Göz çevresini temizlerken çok tahriş etkisi yaratan ürünler kullanmamalıdır. Küçük bir pamuk yardımıyla fazla bastırmadan zarar vermeden göz çevresi temizlenmelidir. Ayrıca göz çevresini temizlemek için kullandığınız losyonu mutlaka temizlik bittikten sonra yıkamalısınız. Çünkü losyon göz çevresinde olan kiri tamamen almaz ve dağıtır. Su ile durulamak kalan kiri de yok eder.

Göz çevresinde bulunan makyajı temizlerken özenli davranmak gerekir.  Göz çevremizin yağı az olduğundan nemlendirici özelliği olan likit ürünler kullanılmasını tavsiye ederiz. Göz yakmayan bitkisel makyaj ürünleri kullanmaya dikkat edilmelidir. Daha sonra ılık su ile durulayıp, ardına uygun nemlendirici sürün ve ondan sonra uykuya geçin. Ama mutlaka makyajınızı temizledikten sonra uykuya geçin. Çok fazla makyaj taraftarı olmamanız tavsiyemizdir. Çünkü makyaj cildin elastikiyetini kaybettirip genç yaşta kırışıklıkların başlamasına sebep olacaktır.  Gün içerisinde 4 saat kullanabilecek makyajlar yapılabilir. Uzun süreli makyajlar göz çevresinde torbalanmalara sebep olacaktır.

Göz çevresinin en büyük sorunlarından biri de morluklardır. Göz çevresi morluklarını gidermek için düzenli olarak bakım uygulanmalıdır. Şayet göz çevresi morluklarının nedeni pigment artışlarıysa a vitamini ve meyve asitleri içeren kremler kullanabilirsiniz. Bunlar zaman içerisinde ölü deriyi göz çevresine zarar vermeden hafifçe deriyi soyarak renginin açılmasını sağlar.

Morluklar torbalanmalardan kaynaklanıyorsa ödem çözücü c vitamini içeren, kafein içiren nemlendirici kremler kullanılması tavsiye edilir. Göz çevresi morlukları damar genişlemelerinden ya da genetik özelliklerden kaynaklanıyorsa çok fazla bir tedavi yöntemi olmadığından bitkisel kapatıcılar kullanılması önerile bilinir.

Göz çevresi morlukları uyku düzeni bozukluğundan da kaynaklanabilmektedir. Uykusuz kalmak, uyku saatlerinin dengesiz olması, iş durumu nedeniyle sürekli bilgisayar başında olmak gözaltı morluklarını arttırır.  Yorgunluk kan dolaşımını yavaşlatır. Bu ise göz çevresine morluk şeklinde yansır. Gün ışığından uzak ortamlarda çalışmak göz kaslarını zorlar bu da damarları zorladığından kan dolaşımını yavaşlatır. Bu ise ödem oluşmasına sebep olur. Bu da gözaltını hem kırıştırır hem de morartır.