Kadınların Net Adresi

Evde saç boyama

  • 31 Ocak 2011
  • Evde saç boyama için yorumlar kapalı
  • 22.178 kez görüntülendi.
Evde saç boyama

Saç boyamak tam anlamıyla marifet isteyen bir işlemdir. Özellikle saçlarınızda beyazlar varsa, bütün beyazlar aynı derecede kapatılması gerekir. Aksi takdirde bazı beyaz saçlar kapanmadığı gibi, bazı beyaz saçlarda da farklı renk tonları görülebilir.

Saçlarınızda beyazlar yoksa ve sadece saçınızın rengini değiştirmek istiyorsanız işiniz biraz daha kolay denilebilir. Bunun yanında saçınızın azlığı, çokluğu, uzunluğu, kısalığı saç boyama uygulamasında etkili faktörlerdir. Yine saçınızın tonu ile boyamak istediğiniz saç boyasının rengi arasındaki yakınlık, saç boyama işleminin başarısını etkileyen başka bir faktördür. Aynı zamanda alacağınız saç boyasının kalitesi de hem saçınızın sağlığı, hem de saç boyama işleminin başarılı sonuçlanması için çok önemlidir. Zira kalitesiz bir saç boyası alırsanız, hem istediğiniz saç rengine ulaşamayabilirisiniz hem de saçlarınız aşırı derecede yıpranabilir. Bu saçlardaki yıpranma kısa sürede saçın yanması, hızla saç dökülmesi olarak kendini gösterebilir.

Ayrıca saçlarınıza bütün saç boyasını uyguladıktan sonra istediğiniz rengi elde etmek için bekleyeceğiniz sürenin çok iyi ayarlanması gerekir. Örneğin saç boyası saçınızda ne kadar uzun süre durursa, boyanın rengi o kadar koyulaşacaktır. Aynı zamanda ne kadar çok saçınızda saç boyasını tutarsanız, saçlarınızın yıpranma payı o kadar çok artacaktır. Bunların yanında saç boyasını saçlarınıza eşit oranda dağıtmalısınız ki yıkadıktan sonra saçlarınızda renk farkları olmasın.

Görüldüğü gibi doğru saç boyama yöntemi çokta kolay bir işlem değildir. Ancak yinede kuaföre giderek saç boyatma size hem daha pahalı hem daha meşakkatli geliyorsa veya kuaföre gitme ihtimaliniz yoksa evde kendi saçınızı kendiniz boyayacaksanız dikkat etmeniz gereken birkaç ufak ayrıntıya değinebiliriz.

Öncelikle saçınızı boyamak için alacağınız saç boyasının kesinlikle kalite bir saç boyası olmasına özen gösterin. Saçlarınızın yeni yıkanmamış olması daha iyi olacaktır. Mümkünse 2 gündür yıkanmayan saça saç boyası sürün. Çünkü yeni yıkanmış bir saça sürülen saç boyası ne kadar kaliteli olursa olsun, saç diplerinizin yanmasına sebep oluyor. Saçlarınızı boyamanda önce kuru olduğuna emin olun zira ıslak ya da nemli saça saç boyası sürülmez. Üzerinize saç boyasının damlaması riskine karşı bir bez örtün veya havlu ile örtünün. Çünkü saç boyası girdiği kumaştan çıkmıyor.

Her ne kadar bütün saç boyası kutularının içinde eldiven olsa da ve siz bu eldivenleri kullanacak olsanız da mutlaka parmaklarınıza bir şekilde saç boyası sızıyor. Bu sebeple önce ellerinize sonra alın, yanak, boyun, ense, çene yani saç boyasının değme ihtimali olan bütün yüzünüze ve boyun ve esne kısmınıza nemlendirici kremi sürün. Çünkü nemlendirici krem sürülen yerlere saç boyası değse bile peçete ile silince hiç cildinizi boyamadan çıkıyor.

Ardından saç boyasını saç dip boyası olarak mı kullanacaksanız yoksa saçınızın tümüne mi kullanacaksınız ona karar verin. Şayet sadece dip boyası yapacaksanız 10-15 kadar geçmeli saç tokası bulundurun ki, saçlarınızı gruplara ayırıp diplerini boyadıktan sonra yine bu tokalarla ayrı ayrı tutturarak diplerdeki saç boyasının, saçın diğer bölgelerine bulaşmasını engellemiş olun. Şayet saçın bütününü boyayacaksanız, yine o tokalardan yardım alarak saçlarınızı tutam tutam gruplara ayırın ve saçlarınızı diplerden uçlara doğru boyayarak tokalayın. En son bütün saç gruplarını boyadıktan sonra tokları açın ve bütün saçı birlikte toplayıp bekleme süresine geçin. www.kadinlarsitesi.net

Saçlarınızı boyadıktan ve toplayıp, bekleme süresine geçtikten sonra, yüzünüzde, boynunuzda ensenizde saç boyasının değen yerleri varsa hemen kremli peçete ile silin. Zira bekledikçe cildinizden çıkma işlemi zorlaşıyor. Saç boyasının bekleme süresini aşmamaya özen gösterin. Bekleme süresi dolunca saçlarınızı saç boyasının rengi iyice akana kadar, saçınızdan akan suyun rengi berraklaşıncaya kadar tek su ile durulayın. Ardından 1 kez şampuanla yıkayıp durulayın ve saç boyası kutusunun içindeki saç kremini uygulayıp 2 dakika saçınızda bekletin. Ardından sonra kez durulayıp havlu ile sarın.