Kadınların Net Adresi

El ve tırnak bakımı nasıl yapılmalıdır?

 • 12 Kasım 2013
 • El ve tırnak bakımı nasıl yapılmalıdır? için yorumlar kapalı
 • 5.457 kez görüntülendi.
El ve tırnak bakımı nasıl yapılmalıdır?

El ve tırnak bakımı için ne yapmalıyız?

Ellerimiz en çok zarar gören yerimizdir. Çünkü ellerimiz bedenimizde en çok kullandığımız yerimizdir. Ellerimize ve ellerimizi güzelleştiren tırnaklarımıza çok iyi bakmamız gerekir. Özellikle biz bayanlar için tırnak bakımı ve görüntüsü çok önemli olsa gerek. Öncelikle işe elimize neyin zarar verebileceğinden başlayalım

 1. Aşırı sıcak ve aşırı soğuk
 2. Evde bulaşık yıkarken kullanılan sıvı deterjanlar
 3. Güneş ışığı, yağmur suyu, havuz suyu, deniz suyu

Evde iş yaparken marketlerden çok rahat bir şekilde temin edebileceğiniz bulaşık eldivenlerinden kullanmanız yararınıza olacaktır.

Ellerinizi ne şekilde koruyabilirsiniz?

 1. Eğer elleriniz ıslak ise onu kurutmadan dışarıya çıkmayın
 2. Her gün düzenli nemlendirici el kremleri kullanın.
 3. Ellerinizi dezenfekte edin.
 4. Her banyoda ellerinizin üstünü ponza taşı ile peelingleyin.
 5. Mümkünse haftada 2 kez vazelin ile tırnaklarınıza ve parmaklarınıza masaj uygulayın.
 6. Ayda bir kez bir miktar vazelin kremin içine aspirin kırın ve iyice karıştırın. Bunu elinizin üst yüzeyine sürün ve eldiven takın. Bu şekilde o geceyi geçirin. Göreceksiniz ki pamuk gibi ellere sahip olmuş olacaksınız sabah uyandığınızda.

Tırnaklarınızın sertleşmesini ve ellerinizin renginin açılmasını istiyorsanız haftada 2 kez ellerinize limon sürün. Limon c vitamini içerdiği için tırnaklarınızı güçlendirecektir

Elleriniz de kahverengi lekeler var mı?

Eğer ellerinizde kahverengi lekeler varsa bunları yok etmek ya da oluşmasını geciktirmek mümkündür. Bu kahverengi lekeler yaşlılık belirtisidir. Bunları engellemek amaçlı kozmetik ürünler mevcuttur. Bu ürünler genellikle güneş kremi içeriklidir. Bu lekelerin oluşma sebebi genellikle elin üzerindeki renk pigmentlerinin görevini görememesinden kaynaklanmaktadır. Bu tarz kremler pigmentleri iyileştirici etkide bulunurlar.

Ellerinizde kabarcıklar mı oluştu?

Kabarcıklar genellikle çok hareket etmeyen parmaklar arasında oluşur. Şiddetli soğuklardan ve aşırı nemden korunamayan elin yüzeyinde oluşmaktadır. Kabarcıklardan kurtulmak istiyorsanız bol bol ellerinize egzersizler yaptırın. Egzersiz parmaklarınızdaki kanın hızlı bir şekilde dolaşımını sağlayacaktır.

Ellerinizde sık sık çatlaklar mı oluşuyor?

Çatlaklar genellikle kış aylarında olur. Soğuk ve nem ellerinize zarar verir. Yüzeyinde çatlaklar oluşmasına sebep olur. Çatlakların arasına kir girebilir. O nedenle ellerinizi sık sık zeytinyağlı sabunlar ile yıkayın. Hatta bir miktar zeytinyağı sürüp ellerinize yayın. Ve eldiven takın. Birkaç saat bekledikten sonra iyice yıkayın. Ardına nemlendirici kremler kullanabilir ellerinize isteğiniz zaman uygulayabilirsiniz.

El ve parmaklar için özel egzersizler var mıdır?

Evet, el ve parmaklar için uygulanabilecek egzersizler vardır. Örneğin ellerinizi yumruk haline getirin. İyice parmaklarınızı birbirine sıkıştırın. Daha sonra tekrar açın, kapatın açın kapatın. Bunu günde istediğiniz sıklıkta yapın. Rahatlamanızı sağlayacaktır

Bir başka egzersiz parmaklarınızı ayırma yöntemidir. Bu yöntem de önce parmaklarınızı iyice gererek hepsini birbirinde ayıracaksınız. Ardına çok sıkı bir şekilde yapıştıracaksınız. Bunu gün içinde istediğiniz sıklıklarda yapabilirsiniz.