Kadınların Net Adresi

Dudak Bakımı Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

  • 04 Mayıs 2014
  • Dudak Bakımı Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir? için yorumlar kapalı
  • 5.708 kez görüntülendi.
Dudak Bakımı Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Kadınlığın sembollerinden biri dudaklardır. Bir bayan için dudaklarının görüntüsü çok önemlidir. Dişiliğin sembolü olarak tanımlanan dudakların bakımına dikkat etmek gerekmektedir. Dudak bakımı denilince akla ilk gelecek durumlardan biri muhtemelen nemli dudaklardır. Kurumuş ve çatlak dudaklar hiç hoş görünmez. Hava şartlarından en çok etkilenen bölgemiz dudaklardır. Soğuk hava veya çok sıcak hava dudaklarımıza zarar verir. Çünkü vücudumuzda en ince deri tabakası dudakların deri tabakasıdır. Ani hava değişikliklerinde bu tabaka reaksiyon göstererek çok çabuk çatlayabilir, ya da halk arasında bilinen uçuk oluşumuna sebep olabilmektedir. Bu nedenle dudaklarımızı ani hava değişikliklerinden, çok sıcak ya da çok soğuklardan korumamız gerekir. Bunun için yanımızda sürekli olarak nemlendirici bulundurmalıyız. Ya da eczanelerde bulunan ve birçoğumuzun bildiği ve aldığı lipsitcklerden edinmemiz yararımıza olacaktır.

1 kaşık vazelin ve 1 kaşık zeytinyağını karıştırdıktan sonra dudaklarımıza sürelim. Bu şekilde dudak bakımı uygularsak ani hava değişiklikleri, çok soğuk ya da çok sıcaklardan dudaklarımızı koruyacaktır.

Ayrıca çok soğuk aylarda ve serin havalarda dudaklarınız çok çatlıyorsa kakao yağı da dudaklarınıza sürebilirsiniz. Kakao yağı dudağın üstünde zar şeklinde bir tabaka oluşturarak ani hava değişimlerinden soğuk ya da sıcak havanın dudak üzerinde etkilerinden koruyacaktır.

Bunun yanında peeling işlemi sadece yüzümüze yapılmaz. Dudaklarımıza da bakım için peeling uygulayabiliriz. Peelingimiz için malzemelerimiz şunlar;

  1. Bir çorba kaşığı toz ya da pudra şekeri
  2. Bir çorba kaşığı çiçek balı
  3. 5-6 damla greyfurt suyu (greyfurt bulamıyorsanız portakal da kullanabilirsiniz)

Bütün malzemeleri iyice karıştırın. Parmağınız yardımıyla dudağınıza sürün. 5 dakika kadar dudaklarınızda çok yavaş ve nazik yuvarlak hareketlerle peeling işlemini uygulayın. Göreceksiniz ki dudaklarınız bu bakımı uyguladıktan sonra dudağınız üzerinde bulunan tüm pürüzler ortadan kalkmış ve yumuşacık olmuş olacak.

Aynı zamanda başka bir öneri olarak, dudaklarınızı soğuktan ya da aşırı sıcaktan korumak için doğal parlaklık lığına döndürebilmek için evde kullandığımız buzdolabından eksik olmayan ancak yararını bir türlü bilmediğimiz ve araştırmadığımız meyve ya da sebze kabuklarından yararlanabiliriz. Salatalık, elma kabukları dudak bakımı yaparken kullanabileceğiniz meyvelerdendir.

Dışarıda ani soğuk ya da ani sıcaklarda çatlamış olan dudaklarınızı kesinlikle dilinizle ıslatmayın. Bu ıslaklık dudaklarınıza daha çok zarar verecektir. Islaklık bir süre sizi rahatlatacaktır ama kuruduktan sonra canınızı daha çok acıtacaktır. Ve daha çok çatlamasına sebep olacaktır.

Ayrıca dudaklarınıza kaliteli kozmetik ürünleri kullanmanız bir diğer önemli unsurlardandır. Kaliteli kozmetik ürünlerinin içinde zengin yağ çeşitleri vardır. Aynı zamanda nemlendiriciler bulunmaktadır. Bu ürünler hem sizleri güzelleştirirken diğer yandan sizin dudak bakımınızı sağlayarak sağlığınızı tehdit edecek unsurlardan uzak tutacaktır.

Dudaklarınıza ruj sürmeden önce kakao yağı ya da vazelin ya da nemlendirici lipsticklerden sürmenizi tavsiye edebiliriz. Bunları sürdükten sonra kullanılan ruj hem daha parlak görünecek hem de çatlamaları engelleyecektir.