Kadınların Net Adresi

Diş Nasıl Beyazlaştırılır?

  • 14 Mart 2011
  • Diş Nasıl Beyazlaştırılır? için yorumlar kapalı
  • 5.800 kez görüntülendi.
Diş Nasıl Beyazlaştırılır?

Dişlerde istenmiyen lekeler çeşitli sebelerle oluşur, yaşlılık, çay, kahve, cola, sigara tüketimi, travmalar, kaplamalar, dolgular, eski protezler nedenler arasındadır. Ayrıca antibiyotikler (tetrasiklin grubu),aşırı florit kullanımıda dişlerde lekelenmeler meydana getirebilir.Dişin yapısındanda kaynalanabilir.Bu lekelenmeler estetik olarak rahatsız edicidir.piyasada bulunan leke giderici bir çok ürün diş temizliğinde kullanılır.

Diş beyazlatmada bleaching yöntemi kullanılmaktadır.

BLEACHİNG (DİŞ BEYAZLATMA ) İŞLEMİ NEDİR, NASIL YAPILIR?

Beyazlatma dişlerin dentin ve mine tabakalarında oluşan renklenmelerin giderilmesi işlemidir.iki değişik yöntemle uygulanır.

Diş hekimi tarafından muayenehanede yada hasta ya da hastaya önerilen şekilde hastanın kendisi tarafından uygulanır.Uygulamada tekniğine göre üç farklı uygulama tekniği vardır.

Hekim tarafınfan muayenehanede uygulamada,ağartıcı ilaç hekim tarafından dişlere uygulanır.ilgili dişe beyaz ışın kaynağı tutulur.İşlem bittiğinde sonuç hemen görülür.

Hastanın kendisinin uygulamasında ise, hekim tarafından alınan ölçü ile dişlere takılacak ince lastik kalıplar oluşturulur. Hasta bu kalıplara ağartıcı ilacı koyarak dişlere yerleştirir ,günde 6-8 saat tercihen uykuda iken bekletir.Yaklaşık sonuç alınan süre 1-4 haftadır.

1) FOTOKİMYASAL BLEACHİNG; Bu yöntemde beyazlatma jeli uv -lamba mavi  ışık  veya ktp lazeri (yeşil ışık) kulanılarak aktive edilir.Bu yöntemde kullanılan ışık kaynağınında beyazlatma etkisi vardır.uv – ışıkda yakın dokularda yanma ya karşı dikkatli olmalıdır. ktp de ise böyle bir risk yoktur.Diş minesi üzerindede herhangi bir yan etki geliştirmez.İşlem sonrası florid kullanımı diş minelerini güçlendirdiği gibi çürümeleri de önler.

Diş Nasıl Beyazlaştırılır?FOTOTERMAL BLEACHİNG;Buradada bir miktar özel bir jel kullanılir.yüksek enerjili özel bir ışın demeti yardımıyla uygulanır.diş hekimi tarafından uygulanır.

KİMYASAL BLEACHİNG;Bu teknikte özel diş beyazlatıcı jel hazırlanmış diş kalıpları yardımı ile uygulanır.bu kimyasal beyazlatıcılar diş hekimi gözetiminde kullanılmalıdır.

KİMLERE UYGULANIR; Herkese uygulanabilir, hekim kontrolunden sonra uygun görülmesi durumunda sağlıklı dişlere sahip hastalarda olumlu sonuç alınır.

Zor ve zahmetli değildir. Dişlerde kısa sürede güvenli ve etkin beyazlık sağlar.

UYGULAMA SÜRESİ NE KADAR DIR? Genelde ilk uygulama sonrası sonuç alınır. 10–14  günlük tedavi sonrası etkin beyazlık sağlanır.

DİŞLER  ESKİ HALİNE DÖNERMİ? Her zaman eski halinden çok daha beyaz olacaktır.Ancak hastanın alışkanlıkları ve diş temizliğine bağlı olarak yılda bir kez pekiştirme tedavisi gerekebilir.

Tedavinin başarısını;..  Kullanılan ilacın markası ve içeriği,

Tedavinin deneyimli bir hekim tarafından yürütülmesi,

ilacın kullanılma şekli ve tedavi süresi   etkiler.

Tedavi sırasında    sigara içilmemesi uygundur,oluşacak  sıcak, soğuk  içecek  hassasiyeti  tedavi sonucu ortadan kalkacaktır.

BEYAZLATILAN DİŞLER NE KADAR SÜRE BEYAZ KALIR?

Farklı diş beyazlatma metotları kullanılarak beyazlatılan dişler bir kaç yıl beyaz kalır.Bu süre kişinin alışkanlıklarına göre farklılık gösterir.